My Favorite Movies
| exyBell173342175's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 2 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 3 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 4 |
American Wedding (2003, R) |
|
| 5 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 6 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 7 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 9 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 10 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
| 11 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 12 |
Blade (1998, R) |
|
| 13 |
Blow (2001, R) |
|
| 14 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 15 |
Casino (1995, R) |
|
| 16 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 17 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 18 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 19 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 20 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 21 |
Constantine (2005, R) |
|
| 22 |
Crash (2004, R) |
|
| 23 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 24 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 25 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 27 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 28 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 30 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 31 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 32 |
Elf (2003, PG) |
|
| 33 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 34 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 35 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 37 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 38 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 39 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 40 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 41 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 42 |
Friday (1995, R) |
|
| 43 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 44 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
| 45 |
Ghost (1990, R) |
|
| 46 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 48 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 49 |
Grease (1978, PG) |
|
| 50 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 51 |
Halloween (1978, R) |
|
| 52 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 53 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 54 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 55 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 56 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 57 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 58 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 59 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 60 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 61 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 62 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 63 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 64 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 65 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 66 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 67 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 68 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 69 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 70 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 71 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 72 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
| 73 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 74 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 76 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 77 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 78 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 79 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 80 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 81 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 82 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 83 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 84 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 85 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 86 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 87 |
Next Friday (2000, R) |
|
| 88 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 89 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 90 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 91 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 92 |
Office Space (1999, R) |
|
| 93 |
Old School (2003, R) |
|
| 94 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 95 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 96 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 97 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 98 |
Predator (1987, R) |
|
| 99 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 100 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 101 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 102 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 103 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 104 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 105 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 106 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 107 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 108 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 109 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 110 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 111 |
Scarface (1983, R) |
|
| 112 |
Scream (1996, R) |
|
| 113 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 114 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 115 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 116 |
Shooter (2007, R) |
|
| 117 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 118 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 119 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 120 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 121 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 122 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 123 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 124 |
Speed (1994, R) |
|
| 125 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 126 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 127 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 128 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 129 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 130 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 131 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 132 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 133 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 134 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 135 |
Superbad (2007, R) |
|
| 136 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 137 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 138 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 139 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 140 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 141 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 142 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 143 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 144 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 145 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 146 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 147 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 148 |
The Crow (1994, R) |
|
| 149 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 150 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 151 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 152 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 153 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 154 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 155 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 156 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 157 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 158 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 159 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 160 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 161 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 162 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 163 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 164 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 165 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 166 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 167 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 168 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 169 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 170 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 171 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 172 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 173 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 174 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 175 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 176 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 177 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 178 |
The Ringer (2005, PG-13) |
|
| 179 |
The Rock (1996, R) |
|
| 180 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 181 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 182 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 183 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 184 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 185 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 186 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 187 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 188 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 189 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 190 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
| 191 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 192 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 193 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 194 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 195 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 196 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 197 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 198 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 199 |
Training Day (2001, R) |
|
| 200 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 201 |
True Romance (1993, R) |
|
| 202 |
Troy (2004, R) |
|
| 203 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 204 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 205 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 206 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 207 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 208 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 209 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 210 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 211 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 212 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 213 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 214 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 215 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 216 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 217 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 218 |
You, Me and Dupree (2006, PG-13) |
|
| 219 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 220 |
Echo Park (1986, R) |
|
| 221 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 222 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights (2002, PG-13) |
|
| 223 |
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) (1993, R) |
|
| 224 |
American Me (1992, R) |
|
| 225 |
La Mujer de Mi Hermano (2006, R) |
|
| 226 |
Inspiracion (2001, Unrated) |
|
| 227 |
Azul Tequila (1998, Unrated) |
|
| 228 |
Pretendiendo (2008, R) |
|
| 229 |
Ugly Me (2007, Unrated) |
|
| 230 |
Amor Real (2004, Unrated) |
|
| 231 |
Ladron Que Roba A Ladron (2007, PG-13) |
|
| 232 |
La Usurpadora (1999, Unrated) |
|
| 233 |
A Sangre Fria (2004, Unrated) |
|
| 234 |
Alborada (, Unrated) |
|
| 235 |
Seguire Tus Pasos (2006, Unrated) |
|
| 236 |
El Penalti Mas Largo Del Mundo (2005, Unrated) |
|
| 237 |
Regalo Caro (2000, Unrated) |
|
| 238 |
El Hotel (2002, Unrated) |
|
| 239 |
Narcos Y Perros (2001, Unrated) |
|
| 240 |
Amar te duele (2002, R) |
|
| 241 |
Corazon Marchito (2007, Unrated) |
|
| 242 |
The Many Faces of Zorro (1999, Unrated) |
|
| 243 |
Imagining Argentina (2004, R) |
|
| 244 |
Evita (1997, PG) |
|
| 245 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 246 |
Assassins (1995, R) |
|
| 247 |
Play It to the Bone (1999, R) |
|
| 248 |
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982, Unrated) |
|
| 249 |
Shrek Goes Fourth (, Unrated) |
|
| 250 |
Summer Rain (, Unrated) |
|
| 251 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 252 |
And Starring Pancho Villa as Himself (2003, Unrated) |
|
| 253 |
Benito (1993, Unrated) |
|
| 254 |
ĄÁtame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990, NC-17) |
|
| 255 |
Matador (1986, NC-17) |
|
| 256 |
Summer Rain (El camino de los ingleses) (2006, Unrated) |
|
| 257 |
The Stilts (Los Zancos) (1984, Unrated) |
|
| 258 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 259 |
Spy Kids (2001, PG) |
|
| 260 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
| 261 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 262 |
Crazy in Alabama (1999, PG-13) |
|
| 263 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 264 |
The Body (2001, PG-13) |
|
| 265 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 266 |
Desperado (1995, R) |
|
| 267 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 268 |
Frida (2002, R) |
|
| 269 |
The Mambo Kings (1992, R) |
|
| 270 |
ĄDispara! (Outrage) (Shoot) (Spara che ti passa) (1993, R) |
|
| 271 |
Never Talk to Strangers (1995, R) |
|
| 272 |
Down to the Bone (2004, R) |
|
| 273 |
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002, PG) |
|
| 274 |
Bordertown (2008, R) |
|
| 275 |
Juarez, Mexico (2007, Unrated) |
|
| 276 |
Las Caras de la Luna (2002, Unrated) |
|
| 277 |
De Que Se Rien Las Mujeres? (1997, Unrated) |
|
| 278 |
The Education of Fairies (La Educacion de las hadas) (2006, Unrated) |
|
| 279 |
El Monte de las brujas (The Witches Mountain) (1972, Unrated) |
|
| 280 |
Juarez (1939, Unrated) |
|
| 281 |
Bajo Juarez: The City Devouring Its Daughters (2007, Unrated) |
|
| 282 |
La Lengua de las Mariposas (Butterfly) (Butterfly Tongues) (2000, R) |
|
| 283 |
The Virgin of Juarez (2006, R) |
|
| 284 |
Mucha Sangre (2002, Unrated) |
|
| 285 |
Dame Chocolate (, Unrated) |
|
| 286 |
Lo Mejor del Chespirito: Vol. 2 (1970, Unrated) |





















































































































































































































































































