My Favorite Movies


  fabiolascully's Rating My Rating
1
High Fidelity (2000,  R)
2
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
3
Annie Hall (1977,  PG)
4
Sin City (2005,  R)
5
Rosemary's Baby (1968,  R)
6
Master Building (Edificio Master) (2002,  Unrated)
7
Mulholland Drive (2001,  R)
8
Fight Club (1999,  R)
9
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
10
Being John Malkovich (1999,  R)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
V for Vendetta (2006,  R)
14
Once Upon a Time in China (1991,  R)
15
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
16
The Fly (1986,  R)
17
Miracle of Marcelino (,  Unrated)
18
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
19
Fahrenheit 451 (,  Unrated)
20
Big Fish (2003,  PG-13)
21
Scanners (1981,  R)
22
A History of Violence (2005,  R)
23
Lost Highway (1997,  R)
24
Blue Velvet (1986,  R)
25
Camille Claudel (1988,  R)
26
8 Women (,  R)
27
New Legend of Shaolin (,  R)
28
Sophie's Choice (1982,  R)
29
Frozen River (2008,  R)
30
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
31
Sunshine (2007,  R)
32
MirrorMask (2005,  PG)
33
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
34
Stardust (2007,  PG-13)
35
Coraline (2009,  PG)
36
[Rec] (2007,  R)
37
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
38
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
39
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
40
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
41
For the Bible Tells Me So (2007,  Unrated)
42
Plus Tard (One Day You'll Understand) (Later) (2008,  Unrated)
43
Filth and Wisdom (2008,  Unrated)
44
Julia (2009,  R)
45
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
46
Derek (2008,  Unrated)
47
Thumbsucker (2005,  R)
48
Call Girl (2007,  Unrated)
49
A Complete History of My Sexual Failures (2008,  Unrated)
50
Doubt (2008,  PG-13)
51
Snatch. (2001,  R)
52
The Mighty Celt (2005,  Unrated)
53
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972,  R)
54
Persona (1966,  Unrated)
55
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
56
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
57
Miracle on 34th Street (1994,  G)
58
He Said, She Said (1991,  PG-13)
59
Big (1988,  PG)
60
Moonlight and Valentino (1995,  R)
61
Funny About Love (1990,  PG-13)
62
The Little Prince (1974,  G)
63
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
64
The Hours (2002,  PG-13)
65
Donnie Darko (2001,  R)
66
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
67
Zazie dans le métro (Zazie in the Subway) (1960,  Unrated)
68
About a Boy (2002,  PG-13)
69
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
70
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (2000,  R)
71
S. Darko (S Darko: A Donnie Darko Tale) (,  R)
72
Mary Poppins (1964,  G)
73
Gone With the Wind (1939,  G)
74
The Sound of Music (1965,  G)
75
Dr. No (1962,  PG)
76
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
77
Flipper (1963,  G)
78
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
79
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
80
Gigi (1958,  G)
81
Calamity Jane (1953,  G)
82
Trainspotting (1996,  R)
83
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
84
Dogville (2003,  R)
85
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
86
Bananas (1971,  PG-13)
87
Wuthering Heights (1992,  PG)
88
The Horseman on the Roof (1996,  R)
89
Schindler's List (1993,  R)
90
Dead Man Walking (1995,  R)
91
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
92
Beauty and the Beast (1991,  G)
93
Grease (1978,  PG)
94
The Matrix Revolutions (2003,  R)
95
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
96
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
97
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
98
West Side Story (1961,  Unrated)
99
The Producers (1968,  PG)
100
Equilibrium (2002,  R)
101
Bolt (2008,  PG)
102
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
103
Rachel Getting Married (2008,  R)
104
The Constant Gardener (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments