My Favorite Movies


  faeriez's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
7
The Matrix (1999,  R)
8
The Matrix Reloaded (2003,  R)
9
The Matrix Revolutions (2003,  R)
10
The Last Samurai (2003,  R)
11
The Illusionist (2006,  PG-13)
12
American History X (1998,  R)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
18
Blade (1998,  R)
19
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
20
Blade - Trinity (2004,  R)
21
Silent Hill (2006,  R)
22
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night
brilliant vampire movie i'd watch again n again....it's brilliant
23
The Crow (1994,  R)
The Crow
Hi the Crow is a brilliant film it's so scary that Branon Lee had too die while filming it he had alot more too offer the world :(
24
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i like dirty dancing because it's romantic, drama and a good dance movie i have it on video....also it has Patrick swayze in it very cool movie....if u like that kind of movie..... :)
25
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition
This is a cool movie is about Tom Hanks playing a hitman who works for John Rooney played by the great Paul Newman, who is a mafia boss who's son kills Mike Sullivan's family because Mike Sullivan's son seen him kill a fellow gangster.... it's quite a good movie i reccomend ppl watch it....**** :)
26
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
this i think it's very good movie.... lot's of action...cool very cool... love Hugh Jackman,...:) watch it....:)
27
Michael Jackson's This Is It (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments