You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Johnny depp movies i own
by
karthika
MY FAVORITE SOUNDTRACKS THAT I OWN
by
MARLON
emokid2242's new List
by
Jasmine
MY JOHNNY DEPP COLLECTION
by
MARLON
lkormes's new List
by
Louella
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
faith
faith4215's Rating
My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
3
The New Guy
(2001, PG-13)
4
AC/DC: Let There Be Rock
(, Unrated)
5
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
6
The Alphabet Killer
(2007, Unrated)
7
Open Graves
(2007, Unrated)
8
Zoe
(2006, Unrated)
9
The Last Supper
(2006, Unrated)
10
The Kiss (2003)
(2003, Unrated)
11
Wrong Turn
(2003, R)
12
City by the Sea
(2002, R)
13
Soul Survivors
(2000, R)
14
Cry Baby
(1990, PG-13)
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
(2007, R)
16
Shantaram
(2008, Unrated)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
18
The Libertine
(2006, R)
19
Deep Sea 3D
(2006, G)
20
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
21
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
22
Secret Window
(2004, PG-13)
23
Finding Neverland
(2004, PG)
24
Once Upon a Time in Mexico
(2003, R)
25
Breakfast with Hunter
(2003, Unrated)
26
Lost in La Mancha
(2002, R)
27
All the Love You Cannes!
(2002, Unrated)
28
From Hell
(2001, R)
29
The Man Who Cried
(2000, R)
30
Blow
(2001, R)
31
Before Night Falls
(2000, R)
32
Chocolat
(2000, PG-13)
33
The Ninth Gate
(1999, R)
34
Sleepy Hollow
(1999, R)
35
The Astronaut's Wife
(1999, R)
36
The Source
(1999, Unrated)
37
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
38
Donnie Brasco
(1997, R)
39
The Brave
(1997, Unrated)
40
Nick of Time
(1995, R)
41
Arizona Dream
(1993, R)
42
Dead Man
(1995, R)
43
Don Juan DeMarco
(1995, PG-13)
44
Ed Wood
(1994, R)
45
What's Eating Gilbert Grape
(1993, PG-13)
46
Benny & Joon
(1993, PG)
47
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
48
Platoon
(1986, R)
49
Slow Burn (1986)
(1986, R)
50
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
51
Private Resort
(, R)
52
Empire Records
(1995, PG-13)
53
Click
(2006, PG-13)
54
Underworld: Evolution
(2006, R)
55
Van Helsing
(2004, PG-13)
56
Underworld
(2003, R)
57
Cry Wolf
(2005, PG-13)