Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. falcao096
  2. FELIX

Some of my many favorites.....

  falcao096's Rating My Rating
1
Armageddon (1998,  PG-13)
2
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
Shrek 2 (2004,  PG)
6
The Matrix (1999,  R)
7
Braveheart (1995,  R)
8
Wedding Crashers (2005,  R)
9
The Longest Yard (2005,  PG-13)
10
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
11
War of the Worlds (2005,  PG-13)
12
Daredevil (2003,  PG-13)
13
A Cinderella Story (2004,  PG)
14
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
15
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
16
Rocky (1976,  PG)
17
The Ring (2002,  PG-13)
18
King Kong (2005,  PG-13)
19
Saw II (2005,  R)
20
50 First Dates (2004,  PG-13)
21
American Pie (1999,  R)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
Scary Movie (2000,  R)
24
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
25
Kung Fu Panda (2008,  PG)
26
Wanted (2008,  R)
27
Shark Tale (2004,  PG)
28
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
29
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
30
Beowulf (2007,  PG-13)
31
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
32
Alexander (2004,  R)
33
Girl, Interrupted (1999,  R)
34
The Bone Collector (1999,  R)
35
Taking Lives (2004,  Unrated)
36
Hackers (1995,  PG-13)
37
Original Sin (2001,  R)
38
Beyond Borders (2003,  R)
39
Wild Wild West (1999,  PG-13)
40
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
41
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
42
Desperado (1995,  R)
43
Traffic (2000,  R)
44
After the Sunset (2004,  PG-13)
45
Searching for Debra Winger (2002,  R)
46
Hotel (2003,  Unrated)
47
The Velocity of Gary (1999,  R)
48
Chain of Fools (2000,  R)
49
Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
50
Breaking Up (1997,  R)
51
In the Time of the Butterflies (2003,  PG-13)
52
Timecode (Time Code) (2000,  R)
53
Fled (1996,  R)
54
Fair Game (1995,  R)
55
Ask the Dust (2006,  R)
56
Bandidas (2007,  PG-13)
57
54 (1998,  R)
58
Frida (2002,  R)
59
Death to Smoochy (2002,  R)
60
The Faculty (1998,  R)
61
Who the Hell Is Juliette? (¿Quién diablos es Juliette?) (1997,  Unrated)
62
V-Day - Until the Violence Stops (2003,  Unrated)
63
The Maldonado Miracle (2002,  PG)
64
Roadracers (Rebel Highway) (1994,  R)
65
El Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
66
Fast and Furious (2009,  PG-13)
67
XXX (2002,  PG-13)
68
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
69
Babylon A.D. (2008,  PG-13)
70
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
71
Saving Private Ryan (1998,  R)
72
The Pacifier (2005,  PG)
73
Pitch Black (2000,  R)
74
The Iron Giant (1999,  PG)
75
A Man Apart (2003,  R)
76
Knockaround Guys (2002,  R)
77
Boiler Room (2000,  R)
78
Dark Fury - The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
79
Find Me Guilty (2006,  R)
80
Multi-Facial (1999,  Unrated)
81
Strays (1997,  R)
82
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
83
The Dark Knight (2008,  PG-13)
84
Batman Begins (2005,  PG-13)
85
Public Enemies (2009,  R)
86
Pocahontas (1995,  G)
87
The Prestige (2006,  PG-13)
88
American Psycho (2000,  R)
89
Equilibrium (2002,  R)
90
3:10 to Yuma (2007,  R)
91
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
92
The New World (2005,  PG-13)
93
Little Women (1994,  PG)
94
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
95
Shaft (2000,  R)
96
I'm Not There (2007,  R)
97
Harsh Times (2006,  R)
98
Empire of the Sun (1987,  PG)
99
Newsies (1992,  PG)
100
Velvet Goldmine (1998,  R)
101
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
102
Laurel Canyon (2003,  R)
103
The Portrait of a Lady (1996,  PG-13)
104
Swing Kids (1993,  PG-13)
105
All The Little Animals (1999,  R)
106
Metroland (1999,  R)
107
Treasure Island (Devil's Treasure) (1990,  Unrated)
108
Mio min Mio (The Land of Faraway) (1987,  Unrated)
109
Anastasia: The Mystery of Anna (1986,  Unrated)
110
Mary, Mother of Jesus (1999,  PG-13)
111
The Secret Agent (1996,  R)
112
Prince of Jutland (Royal Deceit) (1994,  R)
113
Blood Drips Heavily on Newsies Square (1991,  Unrated)
114
Treasure Island (,  Unrated)
115
A Murder of Quality (1991,  Unrated)
116
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
117
Rocky Balboa (2006,  PG)
118
Rocky IV (1985,  PG)
119
Rocky II (1979,  PG)
120
Rocky III (1982,  PG)
121
Rocky V (1990,  PG-13)
122
Demolition Man (1993,  R)
123
Cliffhanger (1993,  R)
124
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
125
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
126
Rambo III (1988,  R)
127
Assassins (1995,  R)
128
The Specialist (1994,  R)
129
Cobra (1986,  R)
130
Over the Top (1987,  PG)
131
Death Race 2000 (1975,  R)
132
Staying Alive (1983,  PG)
133
Lock Up (1989,  R)
134
F.I.S.T. (1978,  PG)
135
Moscow Zero (2006,  R)
136
Farewell, My Lovely (1975,  R)
137
Public Enemies (1996,  R)
138
The Prisoner of Second Avenue (1975,  PG)
139
Ten Little Indians (1989,  PG)
140
Italian Stallion (The Party at Kitty and Stud's) (1970,  R)
141
Lovers and Other Strangers (1970,  R)
142
Poe (2011,  G)
143
Heart of Midnight (1988,  R)
144
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
145
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
146
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
147
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
148
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
149
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
150
The Departed (2006,  R)
151
Running the Sahara (2009,  Unrated)
152
The People Speak (2009,  Unrated)
153
The Good Shepherd (2006,  R)
154
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
155
Stuck On You (2003,  PG-13)
156
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
157
Rounders (1998,  R)
158
Titan A.E. (2000,  PG)
159
The Informant! (2009,  R)
160
The Human Factor (,  Unrated)
161
Margaret (,  Unrated)
162
Rising Son (1990,  Unrated)
163
The Adjustment Bureau (2010,  Unrated)
164
Invictus (2009,  PG-13)
165
Peep Show (1999,  Unrated)
166
Direct Contact (2009,  R)
167
Universal Soldier (1992,  R)
168
Johnny Mnemonic (1995,  R)
169
Masters of the Universe (1987,  PG)
170
The Punisher (1989,  R)
171
Showdown in Little Tokyo (1991,  R)
172
The Mechanik (The Russian Specialist) (2005,  R)
173
Missionary Man (2007,  R)
174
The Defender (2004,  R)
175
Red Scorpion (1989,  R)
176
I Come in Peace (Dark Angel) (1990,  R)
177
Blackjack (1998,  R)
178
Joshua Tree (Army of One) (1993,  R)
179
The Last Warrior (The Last Patrol) (2001,  R)
180
The Peacekeeper (1997,  R)
181
Men of War (1994,  R)
182
Bridge of Dragons (1999,  R)
183
Silent Trigger (1996,  R)
184
The Final Inquiry (L'Inchiesta) (2007,  PG-13)
185
Hidden Assassin (The Shooter) (1996,  R)
186
Agent Red (2000,  R)
187
Diamond Dogs (2008,  R)
188
Detention (2004,  R)
189
Direct Action (2005,  R)
190
Storm Catcher (1999,  R)
191
Pentathlon (1994,  R)
192
Fat Slags (2004,  Unrated)
193
Sweepers (1999,  R)
194
Retrograde (2004,  R)
195
Hidden Agenda (2001,  R)
196
The Minion (1998,  R)
197
The Expendables (2010,  Unrated)
198
Cover Up (1990,  R)
199
Command Performance (2009,  R)
200
Aanrijding in Moscou (Moscow, Belgium) (2008,  Unrated)
201
The Shepherd: Border Patrol (2008,  R)
202
Street Fighter (1994,  PG-13)
203
Bloodsport (1988,  R)
204
Double Team (1997,  R)
205
Kickboxer (1989,  R)
206
Double Impact (1991,  R)
207
The Quest (1996,  PG-13)
208
Universal Soldier - The Return (1999,  R)
209
Sudden Death (1995,  R)
210
Hard Target (1993,  R)
211
Legionnaire (1998,  R)
212
Knock Off (1998,  R)
213
Cyborg (1989,  R)
214
Nowhere to Run (1993,  R)
215
Maximum Risk (1996,  R)
216
No Retreat, No Surrender (1986,  PG)
217
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984,  PG)
218
The Order (2002,  R)
219
Desert Heat (Inferno) (1999,  R)
220
The Hard Corps (2006,  R)
221
Silence Becomes You (2005,  R)
222
Black Eagle (1988,  R)
223
The Legend of Zorro (2005,  PG)
224
My Mom's New Boyfriend (2008,  PG-13)
225
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
226
Thick as Thieves (The Code) (2009,  Unrated)
227
Interview with the Vampire (1994,  R)
228
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
229
Take the Lead (2006,  PG-13)
230
The 13th Warrior (1999,  R)
231
Four Rooms (1996,  R)
232
Evita (1997,  PG)
233
Femme Fatale (2002,  R)
234
Shrek the Halls (2007,  G)
235
Silverado (1985,  PG-13)
236
The House of the Spirits (1994,  R)
237
The Mambo Kings (1992,  R)
238
Never Talk to Strangers (1995,  R)
239
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
240
Miami Rhapsody (1995,  PG-13)
241
Two Much (1996,  PG-13)
242
The Body (2001,  PG-13)
243
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
244
Champion (2005,  Unrated)
245
The White River Kid (1999,  R)
246
Kickin' It Old Skool (2007,  PG-13)
247
Booty Call (1997,  R)
248
Things to Do Before You're 30 (2004,  Unrated)
249
Stocks & Blondes (1982,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments