My Favorite Movies


  fallenncangel's Rating My Rating
1
Dreamer: The Movie (2005,  Unrated)
2
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
5
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
I really loved this movie it actually made me cry it was a very touching and wonderful love story based over a lifetime of a couple and what they went to to get to where they were in the end.
6
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
I enjoyed this movie particulary b/c it was based on the demise of a true legion of a ship that could susposbly never sink. Just didn't agree with them turning it into some great love story. But over all I enjoyed the movie
7
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Love this colorful disney movie who couldn't
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
I just loved all of the Lord of the Ring movies loved the special effects and the battles between good and evil
9
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Just a very sweet and touching romance
10
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
11
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
Great comedy with Adam Sandler and Drew Barrymore teamed up and it's amazing what someone would do for real true love
12
Grease (1978,  PG)
Grease
Love this movie all the songs and the dancing
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
The utilmate fight between husband and wife not to mention they are both sexy as hell
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Loved this movie, it's the way I feel about a lot of people but with an happy ending
17
American Pie (1999,  R)
American Pie
Love the movie and the comedy just basically a kick ass funny movie
18
Saw (2004,  R)
19
Saw II (2005,  R)
20
Saw III (2006,  R)
21
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Just loved the way they did this movie I am a med evil person buff and love the Rome culture
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I really liked this movie b/c it was a different twist to a childhood movie and I throughly enjoyed all the characters
23
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
I just loved the story line and this kick ass action
24
The Ninth Gate (1999,  R)
25
The Rock (1996,  R)
26
Young Guns (1988,  R)
27
The Last of the Mohicans (1992,  R)
28
Windtalkers (2002,  R)
29
Double Jeopardy (1999,  R)
30
Elektra (2005,  PG-13)
31
City of Angels (1998,  PG-13)
32
Blow (2001,  R)
33
Glory Road (2006,  PG)
34
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
35
The Devil's Rejects (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments