My Favorite Movies


  FallenWarrior's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
MASTERPIECE!
MY FAVOURITE MOVIES
WICKED FIGHT SCENES! DRAMA! PURE MAGIC

!
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
MASTERPIECE!
MY FAVOURITE MOVIES
WICKED FIGHT SCENES! DRAMA! PURE MAGIC
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
MASTERPIECE!
MY FAVOURITE MOVIES
WICKED FIGHT SCENES! DRAMA! PURE MAGIC
4
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Amazing effects and arnorld is great
5
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
aleins are coming!!!!
wicked film
6
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
great effects and story line
7
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
excellent adventure
great sequel
8
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
wicked adventure
9
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
2 great actors
top thriller
10
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Best dino Movie Ever
11
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
Bruce Lee
Perfection
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Beautiful!
13
Sin City (2005,  R)
Sin City
Awesome Visuals!
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
J. Depp is so funny
Kiera looks hot
15
Predator (1987,  R)
Predator
great man v predator
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Still got the star wars TOUCH!
i really liked this film ending was great to
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
classic
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
1st one ever pure gold
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
use the force
20
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
A Beautifull Crafted
Action Packed
Full Of Drama
Amazing Ending To The X-Men Saga
21
X2 (2003,  PG-13)
X2
wicked!
22
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
An Amazingly realistic and highly entertaining film with awesome fight scenes - Must Watch!
23
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
this film is perfect, with beautiful visuals, great action scenes, a great story, well devloped character, a great romance story, very dark and moving
24
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
great effects
25
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II)
excellant fighting
26
Awakenings (1990,  PG-13)
Awakenings
robin williams
robert de niro
beautiful film
27
True Lies (1994,  R)
True Lies
arnorld pure action
28
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II
bad boy bad boys
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Action Packed for all ages
orignal and a highly entertaining advenuture
30
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Amzing fight scenes - no stunt duoubles - all the stunts are amazing - must see for martial arts fans
31
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
excellant sequel gteat future setting
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
greant ending to a good trilogy
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
awesome highly entertaining
35
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
full of action and weird things
36
Blade (1998,  R)
Blade
awesome fight scenes
37
National Security (2003,  PG-13)
National Security
this film is joke


one of the funniest movies ive seen lately
38
Friday (1995,  R)
39
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
40
Demolition Man (1993,  R)
Demolition Man
excellant fight
wesley is joke
nice futuristic setting
41
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
this film is awesome
wicked cast
jay is so weird
and bob is just silent
they work together great
funny film for everyone
42
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
excellant film
kurt is awesome
love the guys in the hat
great fight scenes
some real weird people
43
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
1 of my fav. childhood films
44
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
45
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV
my fav. of the rocky's
46
Mulan (1998,  G)
Mulan
excellant animation
47
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
great collaboration
48
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
classic mafia
49
Godzilla (1998,  PG-13)
Godzilla
higly entertainy film
a true blockbuster when it first came out
50
Saw (2004,  R)
Saw
1 twisted psychopatic, highly suspensful film, with a weird clown
51
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
beautiful film
52
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2
good sequel
53
Die Hard (1988,  R)
Die Hard
wicked film
54
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
amazing sequel, very underated
55
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
beautiful film on love and rivalry
excellent ending and great fight scenes
56
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
Amazing from start to finish.. a must watch for all animation lover.. really beautifully made
57
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door)
Awesome movie... luv the way Spike fights with his Bruce Lee style moves.... it does proud to the series
58
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls
a complete movie. great casting and amazing production from start to finish, great blend of drama and music, trul entertaining
59
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
What Dreams May Come
Simply Beautiful, amazing visuals, imaginatative and emotional
60
I Am Sam (2002,  PG-13)
61
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys
bad boy bad boys
62
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Perfect end to a 5 start trilogy. Loved every minute of it.
63
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
amazing movie packed with some slick action scenes, funny and highly entertaining
64
Evil Dead 2 (1987,  R)
65
The Godfather, Part II (1974,  R)
66
Crash (2004,  R)
Crash
excellent
love the way each story lines come together
67
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
brilliant
68
American Beauty (1999,  R)
69
Appleseed Saga: Ex Machina (2007,  Unrated)
70
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
71
Slumdog Millionaire (2008,  R)
72
District 9 (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments