My Favorite Movies


  famouslastwords14's Rating My Rating
1
The Holiday (2006,  PG-13)
2
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
A really good movie I love it i can watch it over and over again
3
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
As good if not ten times better than I thought it would be.
4
Casino Royale (2006,  PG-13)
5
The Guardian (2006,  PG-13)
6
Wedding Crashers (2005,  R)
7
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
8
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
I love this movie it is so great! I didn't think it would be as good as the show but it is as good as the show
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
10
Seabiscuit (2003,  PG-13)
11
Cellular (2004,  PG-13)
12
Guess Who (2005,  PG-13)
Guess Who
One of my all time favorite movies
13
Man of the House (2005,  PG-13)
Man of the House
A funny movie that is worth seeing
14
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Monster-in-Law
A really good movie
15
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Really really funny!
16
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
A very good movie but the ending is really sad but definitely worth a watch
17
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
Whatever It Takes
Definitely one of the best movies ever! It never gets boring and worth a watch at least once.
18
Wish Upon a Star (1996,  PG)
Wish Upon a Star
A movie that i could watch over and over and not get bored... It is just so awesome!!
19
The Prince and Me (2004,  PG)
The Prince and Me
A really good movie
20
The Notebook (2004,  PG-13)
21
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
A really good movie totally worth seeing
22
Love Actually (2003,  R)
23
War of the Worlds (2005,  PG-13)
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
25
The Rookie (2002,  G)
26
Timeline (2003,  PG-13)
27
A Walk to Remember (2002,  PG)
28
Radio (2003,  PG)
29
Miracle (2004,  PG)
30
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
31
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
32
The Perfect Man (2005,  PG)
33
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
34
Someone Like You (2001,  PG-13)
35
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
A really awesome movie
36
Pleasantville (1998,  PG-13)
37
Galaxy Quest (1999,  PG)
38
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
39
View from the Top (2003,  PG-13)
40
October Sky (1999,  PG)
41
The Breakfast Club (1985,  R)
42
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
43
Mary Poppins (1964,  G)
44
Father of the Bride (1991,  PG)
45
Poseidon (2006,  PG-13)
46
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
47
Troy (2004,  R)
48
Garfield - The Movie (2004,  PG)
49
The Good Girl (2002,  R)
50
Cocktail (1988,  R)
51
Kangaroo Jack (2003,  PG)
52
Grind (2003,  PG-13)
53
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
54
Orange County (2002,  PG-13)
55
Jerry Maguire (1996,  R)
56
First Daughter (2004,  PG)
57
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
58
In Good Company (2004,  PG-13)
59
Jawbreaker (1999,  R)
60
My Boss's Daughter (2003,  R)
61
Shall We Dance (2004,  PG-13)
62
Stuck On You (2003,  PG-13)
63
Slackers (2002,  R)
64
Sugar & Spice (2001,  PG-13)
65
Summer Catch (2001,  PG-13)
66
The Princess Diaries (2001,  G)
67
The New Guy (2002,  PG-13)
68
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
69
Foolproof (2004,  R)
70
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
An awesome movie
71
The Perfect Score (2004,  PG-13)
The Perfect Score
A really good movie its worth a watch
72
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
A very funny movie. One of the best I've seen in a long time
73
Rock Star (2001,  R)
74
My Chemical Romance - Life on the Murder Scene (,  Unrated)
75
Shooter (2007,  R)
76
Blades of Glory (2007,  PG-13)
77
Wrong Turn (2003,  R)
78
Eight Below (2006,  PG)
79
The Island (2005,  PG-13)
80
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
81
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
This is an amazing movie I love it alot.
82
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
83
Night at the Museum (2006,  PG)
84
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
85
Raising Helen (2004,  PG-13)
86
House of Wax (2005,  R)
87
Stay Alive (2006,  PG-13)
88
Cry Wolf (2005,  PG-13)
89
The Hitcher (2007,  R)
90
Elektra (2005,  PG-13)
91
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
This is an amazing movie I love it so much
92
Shakespeare in Love (1998,  R)
93
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
94
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
95
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
96
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
97
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
98
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
99
Along Came Polly (2004,  PG-13)
100
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
101
Meet the Parents (2000,  PG-13)
102
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
103
Annapolis (2006,  PG-13)
104
Epic Movie (2007,  PG-13)
105
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
106
Hitch (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments