My Favorite Movies
| fantasticmyth's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 (2007, R) |
|
| 2 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 4 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 5 |
Ocean's Thirteen (2007, PG-13) |
|
| 6 |
Beauty Shop (2005, PG-13) |
|
| 7 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 8 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 9 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 10 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 11 |
The Departed (2006, R) |
|
| 12 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 13 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 14 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009, PG) |
|
| 16 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 18 |
Take the Lead (2006, PG-13) |
|
| 19 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 20 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 21 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 22 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 23 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 24 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 25 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
| 26 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 27 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 28 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 29 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 30 |
Shooter (2007, R) |
|
| 31 |
The Hitcher (2007, R) |
|
| 32 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 33 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 35 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 37 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 39 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 40 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 41 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 42 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 43 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 44 |
The Game Plan (2007, PG) |
|
| 45 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004, PG-13) |
|
| 46 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 47 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 48 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 49 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 50 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 51 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 52 |
Someone Like You (2001, PG-13) |
|
| 53 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
| 54 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 55 |
What Happens in Vegas (2008, PG-13) |
|
| 56 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
| 57 |
The Black Dahlia (2006, R) |
|
| 58 |
Poseidon (2006, PG-13) |
|
| 59 |
Hulk (2003, PG-13) |
|
| 60 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Troy (2004, R) |
|
| 62 |
Haven (2006, R) |
|
| 63 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 64 |
Kingdom Come (2001, PG) |
|
| 65 |
Woo (1998, R) |
|
| 66 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 67 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 68 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 69 |
Elizabethtown (2005, PG-13) |
|
| 70 |
Last Holiday (2006, PG-13) |
|
| 71 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 72 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 73 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
| 74 |
Sydney White (2007, PG-13) |
|
| 75 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 76 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 77 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 78 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 79 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 80 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 81 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 82 |
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010, Unrated) |
|
| 83 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 84 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 85 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 86 |
Hero (2004, PG-13) |
|
| 87 |
The Forbidden Kingdom (2008, PG-13) |
|
| 88 |
War (Rogue Assassin) (2007, R) |
|
| 89 |
Cradle 2 the Grave (2003, R) |
|
| 90 |
The One (2001, PG-13) |
|
| 91 |
Romeo Must Die (2000, R) |
|
| 92 |
Underworld (2003, R) |
|
| 93 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 94 |
Assassins (1995, R) |
|
| 95 |
Desperado (1995, R) |
|
| 96 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 97 |
Attila (2001, Unrated) |
|
| 98 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
| 99 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 100 |
Over Her Dead Body (2008, PG-13) |
|
| 101 |
88 Minutes (2008, R) |
|
| 102 |
Roll Bounce (2005, PG-13) |
|
| 103 |
The Cookout (2004, PG-13) |
|
| 104 |
Barbershop (2002, PG-13) |
|
| 105 |
Barbershop 2 - Back in Business (2004, PG-13) |
|
| 106 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 107 |
This Christmas (2007, PG-13) |
|
| 108 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 109 |
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005, PG-13) |
|
| 110 |
Laws of Attraction (2004, PG-13) |
|
| 111 |
King Kong (2005, PG-13) |
|
| 112 |
Taxi (2004, PG-13) |
|
| 113 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 114 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
| 115 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 116 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 117 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 118 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 119 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 120 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 121 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 122 |
Home Alone 3 (1997, PG) |
|
| 123 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 124 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 125 |
Fantasia 2000 (2000, G) |
|
| 126 |
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002, G) |
|
| 127 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 128 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 129 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 130 |
Tarzan (1999, G) |
|
| 131 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 132 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 133 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 134 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 135 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 136 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 137 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 138 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 139 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 140 |
The Fog (2005, PG-13) |
|
| 141 |
Ghost Ship (2002, R) |
|
| 142 |
S.W.A.T. (2003, PG-13) |
|
| 143 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 144 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 145 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 146 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 147 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 148 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 149 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 150 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 151 |
Bedazzled (2000, PG-13) |
|
| 152 |
3 Way (2004, R) |
|
| 153 |
Anastasia (1997, G) |
|
| 154 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 155 |
Swordfish (2001, R) |
|
| 156 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 157 |
Deception (2008, R) |
|
| 158 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 159 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 160 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 161 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 162 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 163 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 164 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
| 165 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 166 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 167 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 168 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 169 |
10,000 B.C. (2008, PG-13) |
|
| 170 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 171 |
The Wedding Date (2005, PG-13) |
|
| 172 |
Runaway Bride (1999, PG) |
|
| 173 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 174 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 175 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 176 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 177 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 178 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 179 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 180 |
Madea's Family Reunion (2006, PG-13) |
|
| 181 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 182 |
Ultraviolet (2006, PG-13) |
|
| 183 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 184 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 185 |
Anaconda (1997, PG-13) |
|
| 186 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 187 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
| 188 |
Jurassic Park III (2001, PG-13) |
|
| 189 |
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009, PG) |
|
| 190 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 191 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 192 |
Nanny McPhee (2006, PG) |
|
| 193 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 194 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 195 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 196 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 197 |
Atonement (2007, R) |
|
| 198 |
Wanted (2008, R) |
|
| 199 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 200 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 201 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 202 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
| 203 |
The Bachelor (1999, PG-13) |
|
| 204 |
Stay Alive (2006, PG-13) |
|
| 205 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 206 |
The Librarian: Quest for the Spear (2004, Unrated) |
|
| 207 |
New York, I Love You (2009, R) |
|
| 208 |
Love and Other Disasters (2006, R) |
|
| 209 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 210 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 211 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 212 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 213 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 214 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 215 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009, PG) |
|
| 216 |
Push (2009, PG-13) |
|
| 217 |
Edison (Edison Force) (2006, R) |
|
| 218 |
Training Day (2001, R) |
|
| 219 |
Street Kings (2008, R) |
|
| 220 |
Payback (1999, R) |
|
| 221 |
The Negotiator (1998, R) |
|
| 222 |
3:10 to Yuma (2007, R) |
|
| 223 |
The Quick and the Dead (1995, R) |
|
| 224 |
Breaking Up (1997, R) |
|
| 225 |
The Family That Preys (2008, PG-13) |
|
| 226 |
The Women (2008, PG-13) |
|
| 227 |
Harsh Times (2006, R) |
|
| 228 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 229 |
The Secret Life of Bees (2008, PG-13) |
|
| 230 |
The Brazilian Job (2011, Unrated) |
|
| 231 |
Max Payne (2008, PG-13) |
|
| 232 |
Pride and Glory (2008, R) |
|
| 233 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 234 |
Happily N'Ever After (2006, PG) |
|
| 235 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 236 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 237 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 238 |
S. Darko (S Darko: A Donnie Darko Tale) (2009, R) |
|
| 239 |
RocknRolla (2008, R) |
|
| 240 |
What Just Happened? (2008, R) |
|
| 241 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 242 |
It's a Boy Girl Thing (2006, PG-13) |
|
| 243 |
Grease (1978, PG) |
|
| 244 |
The Jane Austen Book Club (2007, PG-13) |
|
| 245 |
Hostage (2005, R) |
|
| 246 |
Flushed Away (2006, PG) |
|
| 247 |
Chicken Run (2000, G) |
|
| 248 |
Miss Potter (2007, PG) |
|
| 249 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 250 |
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007, R) |
|
| 251 |
Transporter 3 (2008, PG-13) |
|
| 252 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 253 |
Transporter 2 (2005, PG-13) |
|
| 254 |
Crank (2006, R) |
|
| 255 |
An Unfinished Life (2005, PG-13) |
|
| 256 |
Bride Wars (2009, PG) |
|
| 257 |
Doubt (2008, PG-13) |
|
| 258 |
Julie & Julia (2009, PG-13) |
|
| 259 |
Bad Girls (1994, R) |
|
| 260 |
Big Fat Liar (2002, PG) |
|
| 261 |
Jumanji (1995, PG) |
|
| 262 |
Prison Break: The Final Break (2009, Unrated) |
|
| 263 |
Dorian Gray (2009, Unrated) |






































































































































































































































































