My Favorite Movies
| fb100000020827822's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
This Is England (2007, Unrated) |
|
| 2 |
To End All Wars (2002, R) |
|
| 3 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
| 4 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 5 |
The Longest Day (1962, G) |
|
| 6 |
Hitler: The Rise of Evil (2003, Unrated) |
|
| 7 |
Hitler in Colour (2005, Unrated) |
|
| 8 |
Hitler: The Last Ten Days (1973, Unrated) |
|
| 9 |
Hitler's S.S.: Portrait in Evil (1985, Unrated) |
|
| 10 |
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008, PG-13) |
|
| 11 |
The Boys from Brazil (1978, R) |
|
| 12 |
Valkyrie (2008, PG-13) |
|
| 13 |
The Reader (2008, R) |
|
| 14 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 15 |
The Desert Fox (1951, Unrated) |
|
| 16 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 17 |
Stalingrad (2003, Unrated) |
|
| 18 |
Tora! Tora! Tora! (1970, G) |
|
| 19 |
U-571 (2000, PG-13) |
|
| 20 |
Windtalkers (2002, R) |
|
| 21 |
Quadrophenia (1979, R) |
|
| 22 |
Romper Stomper (1992, R) |
|
| 23 |
The Return of the Living Dead (1985, R) |
|
| 24 |
The Green Mile (1999, R) |























