My Favorite Movies


  fb100000021369488's Rating My Rating
1
Merlin (1998,  PG)
2
Benny & Joon (1993,  PG)
3
The Secret of NIMH (1982,  G)
4
The Dark Crystal (1982,  PG)
5
Willow (1988,  PG)
6
Legend (1985,  PG)
7
A Christmas Story (1983,  PG)
8
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
9
Weird Science (1985,  PG-13)
10
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
11
Sixteen Candles (1984,  PG)
12
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
13
Smorgasbord (Cracking Up) (1983,  PG)
14
Almost an Angel (1990,  PG)
15
School of Rock (2003,  PG-13)
16
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
17
50 First Dates (2004,  PG-13)
18
Tommy Boy (1995,  PG-13)
19
Black Sheep (1996,  PG-13)
20
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
21
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
22
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
23
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
24
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
25
James and the Giant Peach (1996,  PG)
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
27
Gremlins (1984,  PG)
28
The Goonies (1985,  PG)
29
Léon (The Professional) (1994,  R)
30
Running on Empty (1988,  PG-13)
31
Late For Dinner (1991,  PG)
32
Orphans (1987,  R)
33
Annie (1982,  G)
34
Oliver! (1968,  G)
35
Emmet Otter's Jug-Band Christmas (1977,  Unrated)
36
Kermit's Swamp Years (2002,  Unrated)
37
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
38
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
39
Muppet Treasure Island (1996,  G)
40
Casper (1995,  PG)
41
Casper Meets Wendy (1998,  PG)
42
Valley Girl (1983,  R)
43
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
44
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
45
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
46
Vegas Vacation (1997,  PG)
47
Fraternity Vacation (1985,  R)
48
The Lost Boys (1987,  R)
49
Less Than Zero (1987,  R)
50
Lucas (1986,  PG-13)
51
Girl, Interrupted (1999,  R)
52
Welcome Home Roxy Carmichael (1990,  PG-13)
53
Heathers (1988,  R)
54
The Craft (1996,  R)
55
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
56
The Crow (1994,  R)
57
Sleepy Hollow (1999,  R)
58
Encino Man (1992,  PG)
59
The Shining (1980,  R)
60
Poltergeist (1982,  PG)
61
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
62
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
63
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
64
Uncle Buck (1989,  PG)
65
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
66
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
67
The Magical Legend of the Leprechauns (1999,  Unrated)
68
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments