My Favorite Movies


  fb100000034416378's Rating My Rating
1
The Big Lebowski (1998,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Saving Private Ryan (1998,  R)
7
Old School (2003,  R)
8
Sin City (2005,  R)
9
Cinderella Man (2005,  PG-13)
10
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
11
Gladiator (2000,  R)
12
Pretty Woman (1990,  R)
13
8 Mile (2002,  R)
14
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
15
Thelma & Louise (1991,  R)
16
Die Hard (1988,  R)
17
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
18
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
19
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
20
Dogma (1999,  R)
21
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie (2004,  Unrated)
22
Made (2001,  R)
23
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
24
Flags of Our Fathers (2006,  R)
25
White Oleander (2002,  PG-13)
26
Clerks: The Lost Scene (2004,  Unrated)
27
Clerks (1994,  R)
28
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
29
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
30
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
31
Wedding Crashers (2005,  R)
32
There's Something About Mary (1998,  R)
33
Enemy at the Gates (2001,  R)
34
Full Metal Jacket (1987,  R)
35
Seven (Se7en) (1995,  R)
36
The Boondock Saints (1999,  R)
37
Reservoir Dogs (1992,  R)
38
The Bridge at Remagen (1969,  PG)
39
Rodney Dangerfield (2004,  Unrated)
40
Caddyshack (1980,  R)
41
Back to School (1986,  PG-13)
42
Easy Money (1983,  R)
43
The Godson (1998,  PG-13)
44
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
45
Dead Man Walking (1995,  R)
46
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
47
White Palace (1990,  R)
48
Wanted (2008,  R)
49
The Shawshank Redemption (1994,  R)
50
Along Came a Spider (2001,  R)
51
Unforgiven (1992,  R)
52
Kiss The Girls (1997,  R)
53
The Thin Red Line (1999,  R)
54
Overboard (1987,  PG)
55
Private Benjamin (1980,  R)
56
The Great Outdoors (1988,  PG)
57
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
58
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
This movie is genious... Crazy charactors make great entertainment! Part of the only trilogy that I can actually watch repetitiely. Chris Lloyd is 100% perf
59
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Who couldnh't love a Pixar movie about 2 robots that fall in love during the end of the world! It contains great imagination as it recreates simularity to some of the great robot movies from the 80's.
60
Superbad (2007,  R)
Superbad
Superbad is deliciously funny... I could easily have palced myself as their chick side kick... It was like re-living highschool... the comedy bits were not over the top but were hillarious and made the plot seem true to life.
61
Role Models (2008,  R)
62
Knocked Up (2007,  R)
63
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
64
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
I adore jen! I have loved her since the first time I saw Ailas! It's so cutesy... but I would never make my man watch it... unless he wanted to :)
65
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
66
Monsters, Inc. (2001,  G)
67
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
68
I Am Legend (2007,  PG-13)
69
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
70
The Breakfast Club (1985,  R)
71
Rushmore (1998,  R)
72
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
73
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
74
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
75
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
Gentlemen Prefer Blondes
love it!!!
76
Let's Make Love (1960,  Unrated)
77
Something's Got to Give (1962,  Unrated)
78
The Misfits (1961,  Unrated)
79
Blue Hawaii (1961,  PG)
Blue Hawaii
I can't help falling in love either!
80
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
81
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
82
Love Me Tender (1956,  Unrated)
83
G.I. Blues (1960,  PG)
84
Girls! Girls! Girls! (1962,  PG)
85
King Creole (1958,  PG)
86
The Trouble with Girls (and How to Get Into It) (1969,  G)
87
Double Jeopardy (1999,  R)
88
Small Soldiers (1998,  PG-13)
89
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
90
The Client (1994,  PG-13)
91
Hoodwinked (2005,  PG)
92
Chicken Run (2000,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments