My Favorite Movies


  fb100000036993830's Rating My Rating
1
Innocent Sorcerers (Niewinni Czarodzieje) (1960,  Unrated)
2
Vincent (1982,  G)
3
Karakter (Character) (1998,  R)
4
Pasazerka (The Passenger) (1963,  Unrated)
5
Gilda (1946,  PG)
6
Schizopolis (1996,  Unrated)
7
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
8
Juha (1999,  Unrated)
9
Benny & Joon (1993,  PG)
10
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
11
Velvet Goldmine (1998,  R)
12
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
13
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
14
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
15
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence (1983,  R)
17
Scarecrow (1973,  R)
18
A Clockwork Orange (1971,  R)
19
Ed Wood (1994,  R)
20
The Law and the Fist (Prawo i piesc) (1964,  Unrated)
21
Buffalo 66 (1998,  R)
22
Donnie Brasco (1997,  R)
23
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
24
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
25
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
26
Dead Man (1995,  R)
27
Nadja (1995,  R)
28
Young Adam (2004,  R)
29
Cry Baby (1990,  PG-13)
30
The Shipping News (2001,  R)
31
The Institute Benjamenta (1996,  Unrated)
32
Chocolat (2000,  PG-13)
33
Innocence (2004,  R)
34
Orlando (1992,  PG-13)
35
Angels and Insects (1995,  R)
36
Hotel Splendide (2000,  Unrated)
37
I Am Dina (2002,  Unrated)
38
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
39
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
40
Repulsion (1965,  Unrated)
41
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
42
Dangerous Liaisons (1988,  R)
43
L.A. Without a Map (1999,  Unrated)
44
Arizona Dream (1993,  R)
45
Matka Joanna od Aniolów (Mother Joan of the Angels) (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments