Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000037072968's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
3
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
6
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
7
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
8
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
9
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
13
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
15
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
16
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
17
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
18
Titanic (1997,  PG-13)
19
Dr. No (1962,  PG)
20
From Russia With Love (1964,  PG)
21
Goldfinger (1964,  PG)
22
Thunderball (1965,  PG)
23
You Only Live Twice (1967,  PG)
24
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
25
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
26
Live and Let Die (1973,  PG)
27
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
28
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
29
Moonraker (1979,  PG)
30
For Your Eyes Only (1981,  PG)
31
Octopussy (1983,  PG)
32
A View to a Kill (1985,  PG)
33
The Living Daylights (1987,  PG)
34
Licence To Kill (1989,  PG)
35
GoldenEye (1995,  PG-13)
36
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
37
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
38
Die Another Day (2002,  PG-13)
39
Casino Royale (2006,  PG-13)
40
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
41
Never Say Never Again (1983,  PG)
42
I Am Legend (2007,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
44
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
45
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
46
The Transporter (2002,  PG-13)
47
Transporter 2 (2005,  PG-13)
48
Transporter 3 (2008,  PG-13)
49
Batman Begins (2005,  PG-13)
50
The Dark Knight (2008,  PG-13)
51
Batman (1989,  PG-13)
52
Batman Returns (1992,  PG-13)
53
Batman Forever (1995,  PG-13)
54
Batman & Robin (1997,  PG-13)
55
Cast Away (2000,  PG-13)
56
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
57
Toy Story (1995,  G)
58
Toy Story 2 (1999,  G)
59
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
60
Ice Age (2002,  PG)
61
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
62
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
63
Madagascar (2005,  PG)
64
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
65
Forrest Gump (1994,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
67
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
68
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
69
Pulp Fiction (1994,  R)
70
300 (2007,  R)
71
Gladiator (2000,  R)
72
Sin City (2005,  R)
73
Shrek (2001,  PG)
74
Shrek 2 (2004,  PG)
75
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
76
The Matrix (1999,  R)
77
The Matrix Reloaded (2003,  R)
78
The Matrix Revolutions (2003,  R)
79
Transformers (2007,  PG-13)
80
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
81
I, Robot (2004,  PG-13)
82
Jumper (2008,  PG-13)
83
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
84
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
85
Brüno (Bruno) (2009,  R)
86
Sex Drive (2008,  R)
87
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
88
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
89
Jurassic Park (1993,  PG-13)
90
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
91
Tais-Toi (2004,  Unrated)
92
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
93
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
94
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
95
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
96
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
97
Futurama: Bender's Big Score (2007,  PG)
98
Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008,  Unrated)
99
Futurama: Bender's Game (2008,  Unrated)
100
Futurama: Into the Wild Green Yonder (2009,  Unrated)
101
Spider-Man (2002,  PG-13)
102
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
103
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
104
Spider-Man 4 (2011,  Unrated)
105
Fantomas (1964,  Unrated)
106
Fantômas se déchaîne (1965,  Unrated)
107
Fantômas contre Scotland Yard (1967,  Unrated)
108
Short Circuit (1986,  PG)
109
The Girl Next Door (2004,  R)
110
Next (2007,  PG-13)
111
Lord of War (2005,  R)
112
Taxi (1998,  Unrated)
113
Taxi 2 (2000,  Unrated)
114
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
115
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
116
Into the Wild (2007,  R)
117
Changeling (2008,  R)
118
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
119
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
120
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
121
The Terminator (1984,  R)
122
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
123
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
124
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
125
Valkyrie (2008,  PG-13)
126
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
127
Scary Movie (2000,  R)
128
Scary Movie 2 (2001,  R)
129
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
130
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
131
Rain Man (1988,  R)
132
The Green Mile (1999,  R)
133
The Elementary School (Obecná Skola) (1991,  Unrated)
134
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
135
Alien (1979,  R)
136
Aliens (1986,  R)
137
Alien 3 (1992,  R)
138
Alien Resurrection (1997,  R)
139
La Guerre des Boutons (War of Buttons) (1963,  Unrated)
140
Repli-Kate (2002,  R)
141
Inglourious Basterds (2009,  R)
142
Watchmen (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments