My Favorite Movies


  fb100000037129569's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Braveheart (1995,  R)
3
The Matrix (1999,  R)
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Transformers (2007,  PG-13)
7
300 (2007,  R)
8
Pulp Fiction (1994,  R)
9
Forrest Gump (1994,  PG-13)
10
Shrek (2001,  PG)
11
Wedding Crashers (2005,  R)
12
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
13
Underworld: Evolution (2006,  R)
14
Underworld (2003,  R)
15
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
16
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
17
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
18
Transporter 3 (2008,  PG-13)
19
Transporter 2 (2005,  PG-13)
20
The Transporter (2002,  PG-13)
21
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
22
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
23
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
24
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
25
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
26
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
27
The Fighting Seabees (1944,  Unrated)
28
3 Godfathers (1948,  Unrated)
29
Back to Bataan (1945,  Unrated)
30
The Sea Chase (1955,  Unrated)
31
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
32
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
33
In Old California (1942,  Unrated)
34
Hondo (1953,  Unrated)
35
Blood Alley (1955,  Unrated)
36
Rio Grande (1950,  Unrated)
37
The Shootist (1976,  PG)
38
Stagecoach (1939,  Unrated)
39
McLintock! (1963,  Unrated)
40
The Longest Day (1962,  G)
41
The Undefeated (1969,  G)
42
In Harm's Way (1965,  Unrated)
43
McQ (1974,  PG)
44
Rio Lobo (1971,  G)
45
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
46
North to Alaska (1960,  Unrated)
47
The Cowboys (1972,  PG)
48
Rooster Cogburn (1999,  PG)
49
How the West Was Won (1963,  G)
50
The Alamo (1960,  Unrated)
51
Big Jake (1971,  PG-13)
52
The Searchers (1956,  Unrated)
53
They Were Expendable (1945,  Unrated)
54
Cahill - United States Marshal (1973,  PG)
55
The War Wagon (1967,  Unrated)
56
Hatari! (1962,  Unrated)
57
Donovan's Reef (1963,  Unrated)
58
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
59
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
60
El Dorado (1967,  Unrated)
61
Hellfighters (1968,  G)
62
Rio Bravo (1998,  Unrated)
63
The Quiet Man (1952,  Unrated)
64
John Wayne: King of the West (1936,  Unrated)
65
John Wayne: The Early Years (1993,  Unrated)
66
The Green Berets (1968,  G)
67
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
68
True Grit (1969,  G)
69
The Comancheros (1961,  Unrated)
70
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
71
Fort Apache (1948,  Unrated)
72
Red River (1948,  Unrated)
73
Chisum (1970,  G)
74
The Big Trail (1930,  Unrated)
75
Westward Ho (1935,  Unrated)
76
Brannigan (1975,  PG)
77
Gran Torino (2009,  R)
78
Clint Eastwood: Out of the Shadows (2000,  Unrated)
79
Changeling (2008,  R)
80
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
81
Mystic River (2003,  R)
82
The Sergio Leone Anthology (,  Unrated)
83
Fog City Mavericks (2008,  Unrated)
84
You Must Remember This: The Warner Bros. Story (2008,  Unrated)
85
Flags of Our Fathers (2006,  R)
86
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
87
Unforgiven (1992,  R)
88
Space Cowboys (2000,  PG-13)
89
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
90
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
91
Blood Work (2002,  R)
92
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
93
Dirty Harry (1971,  R)
94
A Perfect World (1993,  PG-13)
95
Pale Rider (1985,  R)
96
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
97
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
98
In the Line of Fire (1993,  R)
99
Absolute Power (1997,  R)
100
High Plains Drifter (1973,  R)
101
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
102
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
103
Sudden Impact (1983,  R)
104
Heartbreak Ridge (1986,  R)
105
The Rookie (1990,  R)
106
Firefox (1982,  PG)
107
True Crime (1999,  R)
108
Play Misty for Me (1971,  R)
109
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
110
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
111
The Dead Pool (1988,  R)
112
Bronco Billy (1980,  PG)
113
Magnum Force (1973,  R)
114
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
115
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
116
Any Which Way You Can (1980,  PG)
117
The Eiger Sanction (1975,  R)
118
Honkytonk Man (1982,  PG)
119
The Enforcer (1976,  R)
120
Tightrope (1984,  R)
121
Where Eagles Dare (1969,  PG)
122
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
123
The Gauntlet (1977,  R)
124
White Hunter Black Heart (1990,  PG)
125
Kelly's Heroes (1970,  PG)
126
Hang 'em High (1968,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments