My Favorite Movies


  fb100000038552466's Rating My Rating
1
Bronco Billy (1980,  PG)
2
She Wore a Yellow Ribbon (1949,  Unrated)
3
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
4
The Ten Commandments (1956,  G)
5
Honkytonk Man (1982,  PG)
6
The Hustler (1961,  Unrated)
7
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
8
Mean Streets (1973,  R)
9
Pink Cadillac (1989,  PG-13)
10
Scarface (1932,  PG)
11
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
12
Come and Get It (1936,  Unrated)
13
Stella Dallas (1937,  Unrated)
14
Baby Face (1933,  Unrated)
15
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
16
Mulholland Drive (2001,  R)
17
Play Misty for Me (1971,  R)
18
Dirty Harry (1971,  R)
19
Goldfinger (1964,  PG)
20
The Cooler (2003,  R)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
22
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
23
Leave It to Beaver (1997,  PG)
24
Tillie and Gus (1933,  Unrated)
25
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
26
Desperado (1995,  R)
27
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
28
War and Peace (1956,  PG)
29
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
30
Green Dolphin Street (1947,  Unrated)
31
Ziegfeld Girl (1941,  Unrated)
32
Glory (1989,  R)
33
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
34
Police Academy (1984,  R)
35
Dawn of the Dead (1979,  R)
36
Malcolm X (1992,  PG-13)
37
That's Entertainment 2 (1976,  G)
38
Fort Apache (1948,  Unrated)
39
La Ragazza con la valigia (Girl with a Suitcase) (1961,  Unrated)
40
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
41
Malena (2000,  R)
42
The Women (1939,  Unrated)
43
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
44
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
45
Born Yesterday (1950,  Unrated)
46
Flicka (2006,  PG)
47
Thelma & Louise (1991,  R)
48
Pretty Baby (1978,  R)
49
8 1/2 (1963,  Unrated)
50
The Pink Panther (1963,  Unrated)
51
Lord Love a Duck (1966,  Unrated)
52
I Walk the Line (1970,  Unrated)
53
Play it as it Lays (1972,  R)
54
Return to Peyton Place (1961,  Unrated)
55
Rated R: Republican in Hollywood (2004,  Unrated)
56
Speed Racer (2008,  PG)
57
Bullitt (1968,  PG)
58
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
59
Lolita (1962,  Unrated)
60
Once Upon a Time in China (1991,  R)
61
Lord of the Wu Tang (Kung Fu Master) (Yi tian tu long ji: Zhi mo jiao jiao zhu) (The Evil Cult) (1993,  Unrated)
62
Duel in the Sun (1946,  Unrated)
63
The Gunfighter (1950,  Unrated)
64
Once Upon a Time in China and America (1997,  Unrated)
65
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
66
Portrait of Jennie (2002,  PG-13)
67
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
68
Viva Zapata! (1952,  Unrated)
69
The Man in the Gray Flannel Suit (1956,  Unrated)
70
Beat the Devil (1953,  Unrated)
71
Gentleman's Agreement (1947,  Unrated)
72
The Seduction (1982,  Unrated)
73
Red Headed Stranger (1987,  R)
74
The Snows of Kilimanjaro (1952,  Unrated)
75
Madame Bovary (1949,  Unrated)
76
Swiss Family Robinson (1960,  G)
77
Tortilla Flat (1942,  Unrated)
78
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
79
Dodge City (1939,  Unrated)
Dodge City
Errol Flynn, An Sheridan- 1939
80
The Strawberry Blonde (1941,  Unrated)
81
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
82
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
83
They Died with Their Boots On (1942,  Unrated)
84
A Tree Grows in Brooklyn (1945,  Unrated)
85
Three Coins in the Fountain (1954,  Unrated)
86
Summer Magic (1963,  G)
87
Bob & Carol & Ted & Alice (1969,  R)
88
Pollyanna (1960,  G)
89
Baby Doll (1956,  R)
90
Grand Hotel (1932,  Unrated)
91
Gypsy (1962,  Unrated)
92
The Searchers (1956,  Unrated)
93
The Champ (1931,  Unrated)
94
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
95
Where the Red Fern Grows (2003,  PG)
96
The Last of the Mohicans (1920,  Unrated)
97
Captain Blood (1935,  Unrated)
98
The Little American (1917,  Unrated)
The Little American
Mary Pickford- 1917
99
Min and Bill (1930,  Unrated)
100
Rocky Mountain (1950,  Unrated)
101
Liberty - The American Revolution (1997,  Unrated)
102
1776 (1972,  PG)
103
Sherlock Holmes in Washington (1943,  PG)
Sherlock Holmes in Washington
Basil Rathbone- 1943
104
George Washington: Founding Father (1994,  Unrated)
105
Thomas Jefferson (1997,  Unrated)
106
Ken Burns' Civil War (1990,  Unrated)
107
The Last Days of the Civil War (2003,  Unrated)
108
Maverick (1994,  PG)
109
Tombstone (1993,  R)
110
High Sierra (1941,  Unrated)
High Sierra
Raoul Walsh, Ida Lupino- 1941
111
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
112
Captain Horatio Hornblower R.N. (1951,  Unrated)
113
Gentleman Jim (1942,  Unrated)
114
In Old Arizona (1928,  Unrated)
In Old Arizona
Joe Brown, Dorothy Burgess- 1928
115
Pocahontas (1995,  G)
116
Tequila Sunrise (1988,  R)
117
The Patriot (2000,  R)
118
The Public Enemy (1931,  Unrated)
119
Blonde Crazy,(Larceny Lane) (1931,  Unrated)
120
'G' Men (G-Men) (1935,  Unrated)
121
The Oklahoma Kid (1939,  Unrated)
122
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
123
Gun Fury (1953,  Unrated)
124
My Left Foot (1989,  R)
125
The Last of the Mohicans (1992,  R)
126
The Age of Innocence (1993,  PG)
127
Gangs of New York (2002,  R)
128
Escape from L.A. (1996,  R)
129
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
130
Gold Diggers of 1933 (1933,  Unrated)
131
Dames (1934,  Unrated)
132
Bad Girls (1994,  R)
133
Michael Collins (1996,  R)
134
Rob Roy (1995,  R)
135
Platinum Blonde (1931,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments