My Favorite Movies
| fb100000047833824's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Great Expectations (1947, Unrated) |
|
| 2 |
Stanno Tutti Bene (Everybody's Fine) (1990, PG) |
|
| 3 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 4 |
Brief Encounter (1945, Unrated) |
|
| 5 |
Psycho (1960, R) |
|
| 6 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 7 |
Defending Your Life (1991, PG) |
|
| 8 |
The Cameraman (1928, Unrated) |
|
| 9 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 10 |
Mrs. Miniver (1942, Unrated) |
|
| 11 |
The Right Stuff (1983, PG) |
|
| 12 |
Alice (1990, PG-13) |
|
| 13 |
Manhattan Murder Mystery (1993, PG) |
|
| 14 |
House of D (2004, PG-13) |
|
| 15 |
The Maldonado Miracle (2002, PG) |
|
| 16 |
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997, PG) |
|
| 17 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 18 |
The Best Years of Our Lives (1946, Unrated) |
|
| 19 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
| 20 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 21 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 22 |
Charade (1963, G) |
|
| 23 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 24 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
























