Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000066885146's Rating My Rating
1
Michael Clayton (2007,  R)
2
Syriana (2005,  R)
3
Sissi (1956,  Unrated)
4
Sleepy Hollow (1999,  R)
5
From Hell (2001,  R)
6
The Crow (1994,  R)
7
Catwoman (2004,  PG-13)
8
Constantine (2005,  R)
9
Angels Fall (2007,  Unrated)
10
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
11
Scream (1996,  R)
12
Scary Movie (2000,  R)
13
American Pie (1999,  R)
14
Burn After Reading (2008,  R)
15
300 (2007,  R)
16
Freddy vs. Jason (2003,  R)
17
Stigmata (1999,  R)
18
Blade (1998,  R)
19
Saw (2004,  R)
20
Thriller (1983,  Unrated)
21
Sister Act (1992,  PG)
22
Forrest Gump (1994,  PG-13)
23
Black Hawk Down (2001,  R)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
26
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
27
Pulp Fiction (1994,  R)
28
The Godfather (1972,  R)
29
The Departed (2006,  R)
30
Sin City (2005,  R)
31
Shrek (2001,  PG)
32
The Matrix (1999,  R)
33
V for Vendetta (2006,  R)
34
Transformers (2007,  PG-13)
35
The Ring (2002,  PG-13)
36
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) (2001,  R)
37
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (Crimson Rivers 2: Angels of the Apocalypse) (2004,  R)
38
The Witches of Eastwick (1987,  R)
39
Vampires - Los Muertos (2002,  R)
40
Vampire's Kiss (1989,  R)
41
Vampires (1998,  R)
42
Slaughter of the Vampires (1970,  G)
43
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
44
Van Helsing (2004,  PG-13)
45
Blade - Trinity (2004,  R)
46
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
47
Witchcraft 13: Blood of the Chosen (2008,  Unrated)
48
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
49
Witchcraft VI (Witchcraft 666: The Devil's Mistress) (1994,  R)
50
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
51
The Witchmaker (Legend of Witch Hollow ) (The Witchmaster) (Witchkill) (1969,  Unrated)
52
Little Witches (1996,  R)
53
Witches' Hammer (1969,  Unrated)
54
Der Wixxer (2004,  Unrated)
55
Neues vom Wixxer (2007,  Unrated)
56
Hostel (2006,  R)
57
Hostel: Part II (2007,  R)
58
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
59
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
60
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
61
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
62
Three Kings (1999,  R)
63
Annie Leibovitz: Life Through a Lens (2008,  Unrated)
64
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
65
Sand and Sorrow (2007,  Unrated)
66
The Peacemaker (1997,  R)
67
One Fine Day (1996,  PG)
68
Keanu Reeves: Journey to Success (2003,  Unrated)
69
Street Kings (2008,  R)
70
The Lake House (2006,  PG)
71
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
72
Parenthood (1989,  PG-13)
73
The Private Lives of Pippa Lee (2009,  R)
74
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
75
Sweet November (2001,  PG-13)
76
The Watcher (2000,  R)
77
The Night Before (1988,  PG-13)
78
Flirting with Forty (2008,  Unrated)
79
The Perfect Man (2005,  PG)
80
Money Talks (1997,  R)
81
T.J. Hooker (1982,  Unrated)
82
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
83
The Return of Swamp Thing (1989,  PG-13)
84
Shattered Mind (The Terror Inside) (1996,  Unrated)
85
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
86
Australia (2008,  PG-13)
87
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
88
The Prestige (2006,  PG-13)
89
Swordfish (2001,  R)
90
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
91
Deception (2008,  R)
92
Stories of Lost Souls (2006,  PG-13)
93
Kingdom of Heaven (2005,  R)
94
Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin (1957,  Unrated)
95
Sissi - Die junge Kaiserin (Sissi: The Young Empress) (1956,  Unrated)
96
Ludwig (1973,  PG)
97
Die Weisse Massai (The White Massai) (2005,  Unrated)
98
Steiner - Das eiserne Kreuz, 2. Teil (Sergeant Steiner) (Breakthrough) (1979,  PG)
99
Angels & Demons (2009,  PG-13)
100
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
101
The Green Mile (1999,  R)
102
Saving Private Ryan (1998,  R)
103
The Terminal (2004,  PG-13)
104
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
105
Braveheart (1995,  R)
106
Donnie Darko (2001,  R)
107
Gladiator (2000,  R)
108
Pretty Woman (1990,  R)
109
The Notebook (2004,  PG-13)
110
Wedding Crashers (2005,  R)
111
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments