My Favorite Movies


  fb100000067738270's Rating My Rating
1
Hito no sekkusu o warauna (Don't Laugh at My Romance) (2007,  Unrated)
2
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
3
The Castle of Cagliostro (Rupan sansei: Kariosutoro no shiro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) (,  PG-13)
4
Castle in the Sky (Tenkű no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
5
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
6
Aruitemo Aruitemo (Still Walking) (2008,  Unrated)
7
The Shawshank Redemption (1994,  R)
8
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
9
The Dark Knight (2008,  PG-13)
10
Good Will Hunting (1997,  R)
11
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
12
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
13
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
15
Back to the Future (1985,  PG)
16
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
17
The Shining (1980,  R)
18
Tenten (Adrift in Tokyo) (2007,  Unrated)
19
Mystic River (2003,  R)
20
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
21
Stand by Me (1986,  R)
22
Léon (The Professional) (1994,  R)
23
Forrest Gump (1994,  PG-13)
24
Notting Hill (1999,  PG-13)
25
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
26
The Green Mile (1999,  R)
27
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
28
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
29
The Terminal (2004,  PG-13)
30
Apollo 13 (1995,  PG)
31
Casino (1995,  R)
32
About a Boy (2002,  PG-13)
33
Rent (2005,  PG-13)
34
The Graduate (1967,  PG)
35
Interstate 60 (2002,  R)
36
Back to the Future Part II (1989,  PG)
37
Addams Family Values (1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments