My Favorite Movies


  fb100000079744190's Rating My Rating
1
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
2
Maré, Nossa História de Amor (Another Love Story) (Mare, Our Love Story) (2007,  Unrated)
3
Love Story: Berlin 1942 (1997,  Unrated)
4
Kejarlah daku kau kutangkap (1986,  Unrated)
5
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
6
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
7
The Game (1997,  R)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
9
Gladiator (2000,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
Mean Girls (2004,  PG-13)
12
The Great Escape (1963,  Unrated)
13
School of Rock (2003,  PG-13)
14
New York, I Love You (2009,  R)
15
Capitalism: A Love Story (2009,  R)
16
The Audrey Hepburn Story (2000,  PG)
17
Chris & Don: A Love Story (2007,  Unrated)
18
My Fair Lady (1964,  G)
19
Léon (The Professional) (1994,  R)
20
Pretty Woman (1990,  R)
21
Ben-Hur (1959,  G)
22
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
24
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
25
The Godfather (1972,  R)
26
Pulp Fiction (1994,  R)
27
The Shawshank Redemption (1994,  R)
28
Roman Holiday (1953,  Unrated)
29
Runaway Train (1985,  R)
30
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) (2009,  PG-13)
31
Scent of a Woman (1992,  R)
32
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
33
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
34
The Time Traveler's Wife (2009,  PG-13)
35
Braveheart (1995,  R)
36
The Departed (2006,  R)
37
Anonyma - Eine Frau in Berlin (A Woman in Berlin) (2009,  Unrated)
38
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments