My Favorite Movies


  fb100000081265949's Rating My Rating
1
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
2
Blade Runner (1982,  R)
3
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
4
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
5
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
6
The Thing (1982,  R)
The Thing
Think Alien taking place in an isolated scientific base in Antarctica - just swap out what is arguably the best villain in film history with an unknown shape-shifting life form. With a tagline, "Man is the warmest place to hide" you know you're in for something intense.

Chock full of grotesque imagery (care of Rob Bottin), a minimalistic haunting score by the great Ennio Morricone and an excellently mood driven script what you get is a calculated build up of tension (blood testing sequence!), paranoia and psychological destruction of what could be one of the coolest ensemble casts put together from the 80's, led ostensibly by Carpenter favorites, Kurt Russell and Keith David (and my friend nailed it - the Quaker Oats guy, Wilford Brimley!!) among other very familiar second tier faces from the 80's.

Thanks out to the Coolidge Corner theater's recent showcasing of this film (midnight 10/30) for allowing me to truly appreciate the absolutely blistering effects and soundtrack as they are intended to be experienced!
7
The Terminator (1984,  R)
8
Alien (1979,  R)
9
The Dark Crystal (1982,  PG)
10
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
11
Akira (1988,  R)
12
Oasis (2003,  Unrated)
13
Cure (1998,  Unrated)
14
Jaws (1975,  PG)
15
Better Off Dead (1985,  PG)
16
A Christmas Story (1983,  PG)
17
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
18
Female Prisoner #701 - Scorpion (1973,  Unrated)
19
Branded to Kill (1967,  Unrated)
20
No Country for Old Men (2007,  R)
21
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
22
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
23
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
24
Xia dao Gao Fei (Full Contact) (1992,  Unrated)
25
Memories (2004,  PG-13)
26
Tampopo (1985,  Unrated)
27
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
28
Yojimbo (1961,  Unrated)
29
Léon (The Professional) (1994,  R)
30
Wicked City (Yôjû toshi) (1993,  Unrated)
31
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968,  Unrated)
32
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
33
Predator (1987,  R)
34
True Romance (1993,  R)
35
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
36
Female Yakuza Tale (1973,  Unrated)
37
Versus (2001,  Unrated)
38
Last Life in the Universe (2004,  R)
39
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
40
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
41
Vital (2005,  R)
42
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
43
Ningen no jôken (Human Condition II - The Road to Eternity) (1961,  Unrated)
44
Ningen no joken I (The Human Condition I) (No Greater Love) (1959,  Unrated)
45
Ningen no jôken (Human Condition III - A Soldier's Prayer) (1970,  Unrated)
46
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
47
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
48
Corri, uomo, corri (Run, Man, Run) (1968,  Unrated)
49
The Warriors (1979,  R)
50
Videodrome (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments