My Favorite Movies


  fb100000092336590's Rating My Rating
1
Barbarella (1968,  PG)
2
Buffalo 66 (1998,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
Fight Club (1999,  R)
5
Les Femmes (1969,  Unrated)
6
The Trip (1967,  R)
7
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
8
Easy Rider (1969,  R)
9
Ieri, Oggi, Domani (Yesterday, Today and Tomorrow) (1963,  Unrated)
10
Sleeper (1973,  PG)
11
Manhattan (1979,  R)
12
CQ (2002,  R)
13
Alice's Restaurant (1969,  R)
14
Zabriskie Point (1970,  R)
15
Manon 70 (1968,  Unrated)
16
Gilda (1946,  PG)
17
Metropolis (1927,  Unrated)
18
The Graduate (1967,  PG)
19
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
20
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
21
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
22
The Muppet Movie (1979,  G)
23
Midnight Cowboy (1969,  R)
24
How to Draw a Bunny (2004,  Unrated)
25
The Misfits (1961,  Unrated)
26
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
27
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
28
Pulp Fiction (1994,  R)
29
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
30
Vertigo (1958,  PG)
31
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
32
Dazed and Confused (1993,  R)
33
A Hard Day's Night (1964,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments