My Favorite Movies


  fb100000093914015's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
4
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
5
Beau Geste (1939,  Unrated)
6
Sergeant York (1941,  Unrated)
7
For Whom the Bell Tolls (1943,  Unrated)
8
The Lives of a Bengal Lancer (1935,  Unrated)
9
Distant Drums (1951,  Unrated)
10
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
11
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
12
Charade (1963,  G)
13
Father Goose (1964,  Unrated)
14
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
15
Gunga Din (1939,  Unrated)
16
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
17
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
18
The Talk of the Town (1942,  Unrated)
19
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
20
The Vikings (1958,  Unrated)
21
Winchester '73 (1950,  Unrated)
22
The Black Shield of Falworth (1954,  Unrated)
23
Goodbye Charlie (1964,  Unrated)
24
Boeing (707) Boeing (707) (1965,  Unrated)
25
Pillow Talk (1959,  Unrated)
26
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
27
Lover Come Back (1961,  Unrated)
28
Come September (1961,  Unrated)
29
Man's Favorite Sport? (1964,  Unrated)
30
Keeper of the Flame (1942,  Unrated)
31
Northwest Passage (1940,  Unrated)
32
Libeled Lady (1936,  Unrated)
33
Desk Set (1957,  Unrated)
34
Roman Holiday (1953,  Unrated)
35
Sabrina (1954,  Unrated)
36
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
37
Rear Window (1954,  PG)
38
Vertigo (1958,  PG)
39
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
40
How the West Was Won (1963,  G)
41
The Man From Laramie (1955,  Unrated)
42
It's a Wonderful World (1939,  Unrated)
43
The Flight of the Phoenix (1965,  Unrated)
44
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
45
Hell Bent for Leather (1960,  Unrated)
46
Sergeant Rutledge (1960,  Unrated)
47
Abbott and Costello Meet the Mummy (1955,  Unrated)
48
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
49
Hold That Ghost (Oh, Charlie) (1941,  Unrated)
50
Casanova's Big Night (1954,  Unrated)
51
Road to Morocco (1942,  Unrated)
52
Road to Bali (1953,  Unrated)
53
Road to Singapore (1940,  Unrated)
54
Road to Rio (1947,  Unrated)
55
Road to Utopia (1945,  Unrated)
56
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
57
The Road to Hong Kong (1962,  Unrated)
58
They Got Me Covered (1943,  Unrated)
59
My Favorite Blonde (1942,  Unrated)
60
My Favorite Spy (1951,  Unrated)
61
The Cat and the Canary (1939,  Unrated)
62
The Great Lover (1949,  Unrated)
63
The Lemon Drop Kid (1951,  Unrated)
64
The Princess and the Pirate (1944,  Unrated)
65
The Ghost Breakers (1940,  Unrated)
66
White Christmas (1954,  Unrated)
67
Holiday Inn (1942,  Unrated)
68
The Bells of St. Mary's (1945,  Unrated)
69
Going My Way (1944,  Unrated)
70
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949,  Unrated)
71
Casablanca (1943,  Unrated)
72
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
73
The Big Sleep (1946,  Unrated)
74
The African Queen (1951,  Unrated)
75
Key Largo (1948,  Unrated)
76
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
77
All Through the Night (1941,  Unrated)
78
Across the Pacific (1942,  Unrated)
79
Sahara (1943,  Unrated)
80
'G' Men (G-Men) (1935,  Unrated)
81
Mister Roberts (1955,  Unrated)
82
One, Two, Three (1961,  Unrated)
83
Charlie Chan in Panama (1940,  Unrated)
84
Charlie Chan's Secret (1936,  Unrated)
85
Charlie Chan In Rio (1941,  Unrated)
86
Charlie Chan: Murder Over New York (1940,  Unrated)
87
Charlie Chan in Honolulu (1938,  Unrated)
88
Charlie Chan At The Wax Museum (1940,  Unrated)
89
Charlie Chan at Treasure Island (1939,  Unrated)
90
Charlie Chan in Egypt (1935,  Unrated)
91
Charlie Chan in Reno (1939,  Unrated)
92
The Adventures of Sherlock Holmes (1939,  Unrated)
93
Sherlock Holmes in Pearl of Death (1944,  Unrated)
94
Sherlock Holmes: The House of Fear (1945,  Unrated)
95
Sherlock Holmes - Dressed to Kill (1946,  Unrated)
96
Sherlock Holmes and the Secret Weapon (1943,  Unrated)
97
Sherlock Holmes and the Voice of Terror (1942,  Unrated)
98
Sherlock Holmes and the Woman in Green (1945,  G)
99
Sherlock Holmes in Pursuit To Algiers (1945,  Unrated)
100
Sherlock Holmes: Terror by Night (1946,  PG)
101
The Spider Woman, (Sherlock Holmes and the Spider Woman) (1944,  PG)
102
Sherlock Holmes in Washington (1943,  PG)
103
Sherlock Holmes Faces Death (1943,  G)
104
Sherlock Holmes and the Scarlet Claw (1944,  G)
105
Francis the Talking Mule (1950,  Unrated)
106
Francis in the Navy (1955,  PG)
107
The Sea Hawk (1940,  Unrated)
108
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
109
Captain Blood (1935,  Unrated)
110
They Died with Their Boots On (1942,  Unrated)
111
Charge of the Light Brigade (1936) (1936,  Unrated)
112
Objective, Burma! (1945,  Unrated)
113
Adventures of Don Juan (1948,  Unrated)
114
Rocky Mountain (1950,  Unrated)
115
Against All Flags (1952,  Unrated)
116
Edge of Darkness (1943,  Unrated)
117
Desperate Journey (1942,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments