My Favorite Movies


  fb100000121624420's Rating My Rating
1
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
2
Yi Yi (2000,  Unrated)
3
Lianlian fengchen (Dust in the Wind) (1986,  PG)
4
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
5
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
6
Hana to Alice (Hana & Alice) (2004,  Unrated)
7
Love Letter (1995,  PG)
8
Parking (2008,  Unrated)
9
Springtime in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (2002,  PG)
10
Zhantai (Platform) (2000,  Unrated)
11
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
12
Gon chaai lit feng (Dry Wood, Fierce Fire) (2002,  Unrated)
13
Little Children (2006,  R)
14
Revolutionary Road (2008,  R)
15
Ohayo (Good Morning) (1959,  Unrated)
16
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
17
Chungking Express (1996,  PG-13)
18
The Dreamers (2004,  NC-17)
19
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
20
Hengbok (Happiness) (2007,  Unrated)
21
Oasis (2003,  Unrated)
22
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)
23
Metropolis (1927,  Unrated)
24
Thesis (Tesis) (1996,  R)
25
Saving Face (2005,  R)
26
37°2 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) (1986,  Unrated)
27
Cafe Lumiere (2004,  Unrated)
28
Eastern Promises (2007,  R)
29
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
30
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
31
Friends With Money (2006,  R)
32
Georgia Rule (2007,  R)
33
Alphaville (1965,  Unrated)
34
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
35
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
36
The Birds (1963,  PG-13)
37
The Station Agent (2003,  R)
38
Little Miss Sunshine (2006,  R)
39
Xiu Xiu: The Sent Down Girl (1999,  R)
40
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
41
Mezon do Himiko (La Maison de Himiko) (2005,  Unrated)
42
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
43
The Thing Called Love (1993,  PG-13)
44
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
45
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
46
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
47
Videodrome (1983,  R)
48
Camera Buff (1980,  Unrated)
49
Stealing Beauty (1996,  R)
50
City Lights (1931,  Unrated)
51
Modern Times (1936,  Unrated)
52
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) (1988,  Unrated)
53
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
54
Moderato Cantabile (1960,  Unrated)
55
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) (1993,  R)
56
Strangers on a Train (1951,  PG)
57
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
58
Elsker dig for evigt (Open Hearts) (2002,  R)
59
Kammerflimmern (Off Beat) (2005,  Unrated)
60
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
61
Giant (1956,  G)
62
East of Eden (1955,  PG)
63
Roman Holiday (1953,  Unrated)
64
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
65
Blade Runner (1982,  R)
66
Thelma & Louise (1991,  R)
67
Sanxia Haoren (Still Life) (2006,  Unrated)
68
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
69
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
70
8 1/2 (1963,  Unrated)
71
La Strada (The Road) (1954,  PG)
72
Hyakuman-en to nigamushi onna (One Million Yen and the Nigamushi Woman) (2008,  Unrated)
73
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
74
Radio Days (1987,  PG)
75
Match Point (2005,  R)
76
Amarcord (1974,  R)
77
Blue Gate Crossing (Lan se da men) (2003,  Unrated)
78
Soshun (Early Spring) (1956,  Unrated)
79
A History of Violence (2005,  R)
80
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
81
Joze to tora to sakana tachi (Josee, the Tiger and the Fish) (2003,  Unrated)
82
Sun jaat si mui (Love Undercover) (2002,  Unrated)
83
Chin bui but dzui (Drink-Drank-Drunk) (2005,  Unrated)
84
New York, New York (1977,  PG)
85
Girl, Interrupted (1999,  R)
86
Night on Earth (1991,  R)
87
Along Came Polly (2004,  PG-13)
88
Fei Cheng Wu Rao, (If You Are the One) (2008,  PG)
89
Ketu Qiuhen (Song of the Exile) (1990,  Unrated)
90
No Country for Old Men (2007,  R)
91
Spanglish (2004,  PG-13)
92
Reign Over Me (2007,  R)
93
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
94
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) (1962,  Unrated)
95
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
96
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007,  Unrated)
97
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
98
Knocked Up (2007,  R)
99
Detroit Rock City (1999,  R)
100
Lovely & Amazing (2001,  R)
101
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
102
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
103
Frantic (1988,  R)
104
Capote (2005,  R)
105
Ano natsu, ichiban shizukana umi (A Scene at the Sea) (1991,  Unrated)
106
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
107
Dogville (2003,  R)
108
The Idiots (2000,  R)
109
Bomnareun Ganda (One Fine Spring Day) (2001,  Unrated)
110
La Nuit Américaine (Day for Night) (The American Night) (1973,  PG)
111
Lola (1961,  Unrated)
112
La Baie des Anges (Bay of Angels) (1964,  Unrated)
113
Les Voleurs (Thieves) (The Child of the Night ) (1996,  R)
114
Luci del varietà (Variety Lights) (1950,  Unrated)
115
Belle de Jour (1968,  R)
116
69 (2004,  Unrated)
117
Comme une Image (Look at Me) (Like an Image) (2005,  PG-13)
118
Kong Que (Peacock) (2005,  Unrated)
119
The Squid and the Whale (2005,  R)
120
Our Hospitality (1923,  Unrated)
121
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
122
Fengkuei-lai-te jen (All the Youthful Days) (The Boys from Fengkuei) (1983,  Unrated)
123
The Home Song Stories (2007,  Unrated)
124
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993,  R)
125
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
126
Sup fun oi (Love Is Not All Around) (2007,  Unrated)
127
Duk ga si oi (Marriage With a Fool) (2006,  Unrated)
128
Ngor dik dzui oi (L for Love, L for Lies) (1979,  Unrated)
129
Kung-fu master! (1988,  R)
130
Cruel Intentions (1999,  R)
131
Irina Palm (2008,  R)
132
Stand by Me (1986,  R)
133
Tôkyô Sonata (Tokyo Sonata) (2009,  PG-13)
134
Dolores Claiborne (1995,  R)
135
High Tide (1987,  PG-13)
136
Steel Magnolias (1989,  PG)
137
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
138
Kansas City (1996,  R)
139
White Oleander (2002,  PG-13)
140
Gaichu (Harmful Insect) (2001,  Unrated)
141
Without A Paddle (2004,  PG-13)
142
Dead Man on Campus (1998,  R)
143
Earthly Possessions (1999,  R)
144
Stepmom (1998,  PG-13)
145
Gone (2007,  R)
146
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
147
Family Viewing (1987,  Unrated)
148
Volver (2006,  R)
149
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
150
Tacones Lejanos (High Heels) (1991,  R)
151
My Brilliant Career (1979,  Unrated)
152
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
153
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
154
L'Eclisse (1962,  Unrated)
155
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
156
Love Streams (1984,  PG-13)
157
Gloria (1980,  PG)
158
Click (2006,  PG-13)
159
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments