Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000123362547's Rating My Rating
1
The Boondock Saints (1999,  R)
2
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
Plain and simple a GREAT movie.
3
Reservoir Dogs (1992,  R)
4
The Matrix (1999,  R)
5
300 (2007,  R)
6
Pulp Fiction (1994,  R)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Sin City (2005,  R)
9
The Godfather (1972,  R)
10
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
11
Original Sin (2001,  R)
12
Gia (1997,  R)
13
Hackers (1995,  PG-13)
14
Wanted (2008,  R)
15
Suicide Kings (1997,  R)
16
Balls of Fury (2007,  PG-13)
17
Platoon (1986,  R)
18
Mississippi Burning (1988,  R)
19
Firestarter (1984,  R)
20
Dolemite (1975,  R)
Dolemite
The BEST movie ever put on film!
21
Dolemite 2: The Human Tornado (1984,  R)
22
Petey Wheatstraw - The Devil's Son-In-law (1978,  R)
23
Penitentiary 2 (1982,  R)
24
Penitentiary (1980,  R)
25
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
26
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
27
Coffy (1973,  R)
28
The Mack (1973,  R)
29
Barbershop (2002,  PG-13)
30
Friday After Next (2002,  R)
31
Friday (1995,  R)
32
Next Friday (2000,  R)
33
Boyz n the Hood (1991,  R)
34
Juice (1992,  R)
35
The Last King of Scotland (2006,  R)
36
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
37
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
38
White Chicks (2004,  PG-13)
39
The Color Purple (1985,  PG-13)
40
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
41
The Warriors (1979,  R)
42
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
43
Mad Max (1979,  R)
44
Mulholland Drive (2001,  R)
45
Conan the Barbarian (1982,  R)
46
Barbarella (1968,  PG)
47
Xanadu (1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments