My Favorite Movies
| fb100000143764790's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 3 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 4 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 5 |
Valley Girl (1983, R) |
|
| 6 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 7 |
The Last American Virgin (1982, R) |
|
| 8 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 9 |
Private School (Private School... for Girls) (1983, R) |
|
| 10 |
The Wild Life (1984, R) |
|
| 11 |
Class (1983, R) |
|
| 12 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
| 13 |
Secret Admirer (1985, R) |
|
| 14 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 15 |
Can't Buy Me Love (1987, PG-13) |
|
| 16 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
| 17 |
Vision Quest (1985, R) |
|
| 18 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
| 19 |
Bachelor Party (1984, R) |
|
| 20 |
Arthur (1981, PG) |
|
| 21 |
Amadeus (1984, R) |
|
| 22 |
Annie (1982, G) |
|
| 23 |
Superman (1978, PG) |
|
| 24 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 25 |
Bad Boys (1982, R) |
|
| 26 |
Band of the Hand (1986, R) |
|
| 27 |
The Big Chill (1983, R) |
|
| 28 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 29 |
Shag (1989, PG) |
|
| 30 |
The Blue Lagoon (1980, R) |
|
| 31 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 32 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 33 |
Desperately Seeking Susan (1985, PG-13) |
|
| 34 |
The Karate Kid (1984, PG) |
|
| 35 |
Grease (1978, PG) |
|
| 36 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 37 |
Beaches (1988, PG-13) |
|
| 38 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 39 |
Thrashin' (1986, PG-13) |
|
| 40 |
The Legend of Billie Jean (1985, PG-13) |
|
| 41 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 42 |
True Romance (1993, R) |
|
| 43 |
Clerks (1994, R) |
|
| 44 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 45 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 46 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 47 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
| 48 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 49 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 50 |
The Beach (2000, R) |
|
| 51 |
Police Academy (1984, R) |
|
| 52 |
Porky's (1982, R) |
|
| 53 |
Purple Rain (1984, R) |
|
| 54 |
Vamp (1986, R) |
|
| 55 |
The Wraith (1986, PG-13) |
|
| 56 |
Certain Fury (1985, R) |
|
| 57 |
Blow (2001, R) |
|
| 58 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 59 |
Running Scared (2006, R) |
|
| 60 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 61 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 62 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 63 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 64 |
Deuces Wild (2002, R) |
|
| 65 |
The Wanderers (1973, R) |
|
| 66 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 67 |
Superbad (2007, R) |
|
| 68 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 69 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 70 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Beerfest (2006, R) |





































































