Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000156384903's Rating My Rating
1
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
2
Windhorse (1998,  Unrated)
3
The Night Train to Kathmandu (1988,  Unrated)
4
Out of Bounds (1986,  R)
5
Exposure (1991,  R)
6
Year of the Gun (1991,  R)
7
Blue Velvet (1986,  R)
8
Snapdragon (1993,  R)
9
Headhunter (1989,  R)
10
Hybrid (1997,  Unrated)
11
China Girl (1987,  R)
12
Black Rain (1989,  R)
13
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
14
The Thing (1982,  R)
15
Bullet (1996,  R)
16
Arctic Blue (1993,  R)
17
Cobra Verde (Slave Coast) (1987,  Unrated)
18
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
19
Total Eclipse (1995,  R)
20
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
21
The Beast (The Beast of War) (1988,  R)
22
The Hunt for Red October (1990,  PG)
23
Blade Runner (1982,  R)
24
This Boy's Life (1993,  R)
25
Chinatown (1974,  R)
26
Chinese Box (1998,  R)
27
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
28
Once Upon a Time in America (1984,  R)
29
Gallipoli (1981,  PG)
30
Frantic (1988,  R)
31
Music Box (1990,  PG-13)
32
Lord of Illusions (1995,  R)
33
Aliens (1986,  R)
34
The Truman Show (1998,  PG)
35
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
36
The Serpent and the Rainbow (1987,  R)
37
The Falcon and the Snowman (1985,  R)
38
The Getaway (1994,  Unrated)
39
Prisoner of Rio (1988,  Unrated)
40
Wojaczek (1999,  Unrated)
41
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
42
Eat a Bowl of Tea (1989,  PG-13)
43
Killing Zoe (1994,  R)
44
Point Break (1991,  R)
45
Metropolis (1927,  Unrated)
46
Teenage Bonnie and Klepto Clyde (1993,  R)
47
City of Angels (1998,  PG-13)
48
Above the Law (1988,  R)
49
The Fifth Element (1997,  PG-13)
50
The Pillow Book (1997,  NC-17)
51
Bandit Queen (1995,  Unrated)
52
Rogue Trader (1999,  R)
53
Narrow Margin (1990,  R)
54
Reservoir Dogs (1992,  R)
55
Tropical Snow (Nieve tropical) (1988,  R)
56
Lower Level (1991,  R)
57
Storm and Sorrow (1990,  Unrated)
58
Midnight Express (1978,  R)
59
Relentless (1989,  R)
60
Relentless 2: Dead On (1992,  Unrated)
61
Die Stille nach dem Schuß (The Legend of Rita) (The Legends of Rita) (2000,  Unrated)
62
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
63
Lolita (1998,  R)
64
The Hunted (1994,  R)
65
Virtuosity (1995,  R)
66
Rising Son (1990,  Unrated)
67
Rapid Fire (1992,  R)
68
The Glimmer Man (1996,  R)
69
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
70
Donnie Brasco (1997,  R)
71
The Banker (1989,  R)
72
The Ambulance (1990,  R)
73
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
74
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
75
Breakdown (1997,  R)
76
Caribe (1987,  R)
77
Liste noire (Black List) (1995,  Unrated)
78
Bad Influence (1990,  R)
79
Qin song (The Emperor's Shadow) (1997,  Unrated)
80
Farinelli (1995,  R)
81
Strange Days (1995,  R)
82
The Devil's Advocate (1997,  R)
83
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
84
Red Corner (1997,  R)
85
Faraon (Pharaoh) (1966,  Unrated)
86
Blue Steel (1990,  R)
87
The White Raven (1998,  Unrated)
88
American Beauty (1999,  R)
89
The Ninth Gate (1999,  R)
90
The Piano (1993,  R)
91
Fatal Attraction (1987,  R)
92
Hackers (1995,  PG-13)
93
Heat (1995,  R)
94
Angel Heart (1987,  R)
95
Horror Express (1974,  R)
96
Johnny Mnemonic (1995,  R)
97
Johnny Handsome (1989,  R)
98
K2 (1992,  R)
99
Class of 1999 (1990,  R)
100
Empire of the Sun (1987,  PG)
101
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
102
Der Unhold (The Ogre) (1998,  Unrated)
103
The Secret Garden (1993,  G)
104
The Goonies (1985,  PG)
105
Kundun (1997,  PG-13)
106
The Lover (1992,  R)
107
King of New York (1990,  R)
108
Sunset Grill (1993,  Unrated)
109
Cat Chaser (1989,  R)
110
Indochine (1992,  PG-13)
111
Barry Lyndon (1975,  PG)
112
American Me (1992,  R)
113
Mississippi Masala (1992,  R)
114
My Own Private Idaho (1991,  R)
115
Nighthawks (1981,  R)
116
Nostradamus (1993,  R)
117
Highlander (1986,  R)
118
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
119
The Godfather, Part III (1990,  R)
120
The Godfather (1972,  R)
121
The Godfather, Part II (1974,  R)
122
The Last Emperor (1987,  PG-13)
123
Mrs. Dalloway (1998,  PG-13)
124
The Package (1989,  R)
125
Fight Club (1999,  R)
126
Papillon (1973,  R)
127
Romero (1989,  PG-13)
128
Ran (1985,  R)
129
Single White Female (1992,  R)
130
Dead Bang (1989,  R)
131
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
132
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
133
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
134
Apology (Apology for Murder) (1986,  Unrated)
135
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
136
Telefon (1977,  PG)
137
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
138
Eyes Wide Shut (1999,  R)
139
Pascali's Island (1988,  PG-13)
140
Poison Ivy (1992,  R)
141
Company Business (1991,  PG-13)
142
The Russia House (1990,  R)
143
Enemy of the State (1998,  R)
144
Love in Limbo (Just One Night) (1993,  PG)
145
Wall Street (1987,  R)
146
All the President's Men (1976,  R)
147
Shaft (1971,  R)
148
Shaft's Big Score! (1972,  R)
149
Shaft in Africa (1973,  R)
150
Trespass (1992,  R)
151
Shadow of China (China Shadow) (1991,  PG-13)
152
The Running Man (1987,  R)
153
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
154
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
155
After the Storm (2000,  Unrated)
156
The Painted Veil (2006,  PG-13)
157
The White Countess (2005,  PG-13)
158
Otoko-tachi no Yamato (2005,  Unrated)
159
Mongol (2008,  R)
160
Shanghai (2008,  R)
161
The Game (1997,  R)
162
Love, Cheat and Steal (1993,  Unrated)
163
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
164
Brideshead Revisited (2008,  PG-13)
165
Escape from New York (1981,  R)
166
Heathers (1988,  R)
167
Predator 2 (1990,  R)
168
Jonny Quest (2010,  Unrated)
169
Nadja (1995,  R)
170
The Remains of the Day (1993,  PG)
171
Khartoum (1966,  Unrated)
172
A Dangerous Woman (1993,  R)
173
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
174
Mindfield (1989,  R)
175
Bitter Harvest (1993,  R)
176
Hart's War (2002,  R)
177
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
178
Highlander - Endgame (2000,  R)
179
Anonyma - Eine Frau in Berlin (A Woman in Berlin) (2009,  Unrated)
180
The House of the Spirits (1994,  R)
181
Ronin (1998,  R)
182
Next of Kin (1989,  R)
183
Wild Orchid 2: Two Shades of Blue (1992,  R)
184
TekWar: The Movie (1994,  Unrated)
185
TekWar: TekLab (1994,  Unrated)
186
TekWar: TekJustice (1994,  Unrated)
187
TekWar: TekLords (1994,  Unrated)
188
Jésus de Montréal (Jesus of Montreal) (1989,  R)
189
Vertical Limit (2000,  PG-13)
190
Witness (1985,  R)
191
Himalaya - l'enfance d'un chef (1999,  PG)
192
The Hard Truth (1994,  R)
193
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
194
The Abyss (1989,  PG-13)
195
Trancers (1985,  PG-13)
196
Chuan dao fang zi (The Last Princess of Manchuria) (1990,  Unrated)
197
Showgirls (1995,  NC-17)
198
They Live (1988,  R)
199
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
200
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
201
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
202
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
203
Star Trek (2009,  PG-13)
204
Tibetan Book of the Dead (2003,  Unrated)
Tibetan Book of the Dead
One of the greatest documentaries ever created, take us on a journey from a himalayan village to a San Francisco hospital to show the influence of the buddhist philosophy contained in early medieval text "Bardo Thodrol" that is supposed to guide a dying man in his trek through the universe. The film is beatifully narrated by Leonard Cohen and has ambient pictures of Ladakh environments. The film creates an aura of calmness and eternal peace - mainly becouse of the wise narrations of Bardo Thodrol itself.
205
Tainah, an Amazon Adventure (Taina - Uma Aventura na Amazonia) (2001,  Unrated)
206
Serpent and the Sun: Tales of an Aztec Apprentice (2009,  Unrated)
207
Call Me (1988,  R)
208
The Punisher (1989,  R)
209
The Punisher (2004,  R)
210
Punisher: War Zone (2008,  R)
211
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
212
Natural Causes (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments