My Favorite Movies


  fb100000159531217's Rating My Rating
1
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009,  R)
2
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
3
Heima (Sigur Ros: Heima) (2007,  Unrated)
4
Screaming Masterpiece (Gargandi snilld) (2005,  Unrated)
5
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
6
Orangelove (Orange Love) (2007,  Unrated)
7
Survive Style 5+ (2004,  Unrated)
8
Saw (2004,  R)
9
Achilles to kame (Achilles and the Tortoise) (2008,  Unrated)
10
Kikujiro (2000,  PG-13)
11
Kids Return (1996,  Unrated)
12
Island Etude (Lian xi qu) (2006,  Unrated)
13
Into the Wild (2007,  R)
14
School of Rock (2003,  PG-13)
15
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
16
The Butterfly Effect (2004,  R)
17
I Am Legend (2007,  PG-13)
18
Interview with the Vampire (1994,  R)
19
Hellsing I (2002,  Unrated)
20
Clannad (2007,  Unrated)
21
Trinity Blood (2005,  Unrated)
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
23
Memento (2000,  R)
24
The Prestige (2006,  PG-13)
25
Fight Club (1999,  R)
26
Legends of the Fall (1994,  R)
27
Dogville (2003,  R)
28
Burnt by the Sun (1995,  R)
29
Sibirskiy tsiryulnik (The Barber of Siberia) (1999,  Unrated)
30
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
31
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
32
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
33
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) (2007,  Unrated)
34
Kôkaku kidôtai: Stand alone complex - The laughing man (2005,  Unrated)
35
Forrest Gump (1994,  PG-13)
36
The Reader (2008,  R)
37
Nana (2005,  Unrated)
38
Doctor in Clover (1966,  Unrated)
39
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
40
The Best of Youth (La meglio gioventù) (2003,  R)
41
Bad Boys (1995,  R)
42
Rak haeng Siam (The Love of Siam) (2007,  Unrated)
43
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
44
Noi the Albino (Nói albínói) (2003,  PG-13)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
Face/Off (1997,  R)
47
Reservoir Dogs (1992,  R)
48
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
49
Tokyo! (2008,  Unrated)
50
Trainspotting (1996,  R)
51
A Clockwork Orange (1971,  R)
52
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
53
JFK (1991,  R)
54
The Illusionist (2006,  PG-13)
55
American History X (1998,  R)
56
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
57
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
58
Voices of a Distant Star (2003,  Unrated)
59
Before Sunrise (1995,  R)
60
Before Sunset (2004,  R)
61
The Animatrix (2003,  Unrated)
62
Good Bye, Lenin (2004,  R)
63
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
64
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
65
La Haine (Hate) (1996,  R)
66
Liebe ist Kälter als der Tod (Love Is Colder Than Death) (1969,  Unrated)
67
Control (2007,  R)
68
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) (2002,  Unrated)
69
Love Letter (1995,  PG)
70
Shaun of the Dead (2004,  R)
71
Maboroshi no hikari (Maborosi) (Illusion) (1995,  Unrated)
72
Hot Fuzz (2007,  R)
73
(500) Days of Summer (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments