My Favorite Movies
| fb100000206224579's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Time Machine (2002, PG-13) |
|
| 2 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 3 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 4 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 5 |
Dracula 2000 (2000, R) |
|
| 6 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 7 |
Dragonheart (1996, PG-13) |
|
| 8 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 9 |
300 (2007, R) |
|
| 10 |
Troy (2004, R) |
|
| 11 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 12 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 13 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 14 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 15 |
Sin City (2005, R) |
|
| 16 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 17 |
Old School (2003, R) |
|
| 18 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 19 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 20 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 21 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 23 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 24 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 25 |
Saw (2004, R) |
|
| 26 |
Cube (1998, R) |
|
| 27 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 28 |
The Day the Earth Stood Still (2008, PG-13) |
|
| 29 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 30 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 31 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990, R) |
|
| 32 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 33 |
National Security (2003, PG-13) |
|
| 34 |
Loser (2000, PG-13) |
|
| 35 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 36 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 37 |
40 Days and 40 Nights (2002, R) |
|
| 38 |
Killer Pad (2008, PG-13) |
|
| 39 |
She's All That (1999, PG-13) |
|
| 40 |
Alien (1979, R) |
|
| 41 |
Aliens (1986, R) |
|
| 42 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 43 |
Predator 2 (1990, R) |
|
| 44 |
Sphere (1998, PG-13) |
|
| 45 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 46 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 47 |
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002, R) |
|
| 48 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 49 |
How High (2001, R) |
|
| 50 |
Star Trek - First Contact (1996, PG-13) |
|
| 51 |
Farscape: The Peacekeeper Wars (2004, PG) |
|
| 52 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 53 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 54 |
Dogma (1999, R) |
|
| 55 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 56 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 57 |
Phantoms (1998, R) |
|
| 58 |
Paycheck (2003, PG-13) |
|
| 59 |
Takedown (2000, R) |
|
| 60 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 61 |
Titan A.E. (2000, PG) |
|
| 62 |
Treasure Planet (2002, PG) |
|
| 63 |
Lords of Dogtown (2005, PG-13) |
|
| 64 |
Obitaemyy ostrov (The Inhabited Island) (2008, Unrated) |
|
| 65 |
The Island (2005, PG-13) |
|
| 66 |
Ultraviolet (2006, PG-13) |
|
| 67 |
The Beach (2000, R) |
|
| 68 |
Jeepers Creepers (2001, R) |




































































