My Favorite Movies


  fb100000212907019's Rating My Rating
1
Miller's Crossing (1990,  R)
2
Fight Club (1999,  R)
3
Dead Ringers (1988,  R)
4
Annie Hall (1977,  PG)
5
The Silence of the Lambs (1991,  R)
6
All About Eve (1950,  Unrated)
7
The Year of Living Dangerously (1983,  PG)
8
Brazil (1985,  R)
9
Chinatown (1974,  R)
10
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
11
Klute (1971,  R)
12
The Conversation (1974,  PG)
13
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
14
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
15
Escape from New York (1981,  R)
16
Naked Lunch (1991,  R)
17
The Exorcist (1973,  R)
18
Sorcerer (1977,  PG)
19
Jaws (1975,  PG)
20
All That Jazz (1979,  R)
21
Four Friends (1981,  R)
22
The Last Tycoon (1976,  PG)
23
Barry Lyndon (1975,  PG)
24
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
25
Die Hard (1988,  R)
26
There Will Be Blood (2007,  R)
27
Scarface (1983,  R)
28
Blow Out (1981,  R)
29
Carrie (1976,  R)
30
When Harry Met Sally (1989,  R)
31
The Red Shoes (1948,  R)
32
The Band Wagon (1953,  Unrated)
33
Singin' in the Rain (1952,  G)
34
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
35
Gun Crazy (1950,  Unrated)
36
Repulsion (1965,  Unrated)
37
Rosemary's Baby (1968,  R)
38
Prince of Darkness (1987,  R)
39
Manhattan (1979,  R)
40
The Deer Hunter (1978,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
Heat (1995,  R)
43
The Insider (1999,  R)
44
Serpico (1973,  R)
45
Network (1976,  R)
46
Dog Day Afternoon (1975,  R)
47
All the President's Men (1976,  R)
48
Three Days of the Condor (1975,  R)
49
Marathon Man (1976,  R)
50
The Apartment (1960,  Unrated)
51
King of New York (1990,  R)
52
Dirty Harry (1971,  R)
53
White Hunter Black Heart (1990,  PG)
54
Love and Death (1975,  PG)
55
Taxi Driver (1976,  R)
56
New York, New York (1977,  PG)
57
The King of Comedy (1983,  PG)
58
GoodFellas (1990,  R)
59
Halloween (1978,  R)
60
Cat People (1942,  Unrated)
61
The Haunting (1963,  Unrated)
62
The Innocents (1961,  Unrated)
63
The Abyss (1989,  PG-13)
64
Reservoir Dogs (1992,  R)
65
The Dead Zone (1983,  R)
66
Ragtime (1981,  PG)
67
Monsters, Inc. (2001,  G)
68
Alien (1979,  R)
69
Blade Runner (1982,  R)
70
The Duellists (1977,  PG)
71
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
72
Hammett (1982,  PG)
73
Seven (Se7en) (1995,  R)
74
Bonnie and Clyde (1967,  R)
75
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Gił la testa) (1972,  R)
76
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
77
Videodrome (1983,  R)
78
Crash (1996,  NC-17)
79
Lost Highway (1997,  R)
80
Raging Bull (1980,  R)
81
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
82
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
83
Apocalypse Now (1979,  R)
84
North by Northwest (1959,  Unrated)
85
The Verdict (1982,  R)
86
Absence of Malice (1981,  PG)
87
Dawn of the Dead (1979,  R)
88
Picnic at Hanging Rock (1975,  PG)
89
Two Lovers (2008,  R)
90
True Confessions (1981,  R)
91
Nightmare Alley (1947,  Unrated)
92
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
93
Notorious (1946,  Unrated)
94
Rebecca (1940,  Unrated)
95
Citizen Kane (1941,  PG)
96
The Big Sleep (1946,  Unrated)
97
The Friends of Eddie Coyle (1973,  R)
98
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
99
An American Werewolf in London (1981,  R)
100
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments