My Favorite Movies
| fb100000229890702's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 2 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 3 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 4 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 5 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 6 |
The Incredible Hulk (2008, PG-13) |
|
| 7 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 8 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 9 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 10 |
American History X (1998, R) |
|
| 11 |
Frida (2002, R) |
|
| 12 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 13 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 15 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 16 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
| 17 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 18 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 19 |
Chicken Run (2000, G) |
|
| 20 |
Maverick (1994, PG) |
|
| 21 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 22 |
Ransom (1996, R) |
|
| 23 |
Payback (1999, R) |
|
| 24 |
The Man Without a Face (1993, PG-13) |
|
| 25 |
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985, PG-13) |
|
| 26 |
Hamlet (1990, PG) |
|
| 27 |
Potop (The Deluge) (1974, Unrated) |
|
| 28 |
Colonel Wolodyjowski (1969, Unrated) |
|
| 29 |
Ziemia Obiecana (Land of Promise) (The Promised Land) (1975, Unrated) |
|
| 30 |
Revenge (2002, Unrated) |
|
| 31 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 32 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 33 |
8MM (1999, R) |
|
| 34 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
| 35 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 36 |
The Rock (1996, R) |
|
| 37 |
Con Air (1997, R) |
|
| 38 |
Shadow of the Vampire (2000, R) |
|
| 39 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 40 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999, R) |
|
| 41 |
Beowulf (2007, PG-13) |
|
| 42 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 43 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 44 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 45 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 46 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 47 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 48 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 49 |
Willow (1988, PG) |
|
| 50 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 51 |
Heat (1995, R) |
|
| 52 |
Red Planet (2000, PG-13) |
|
| 53 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 54 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 55 |
With Fire and Sword (1999, Unrated) |
|
| 56 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 57 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 58 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 59 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 60 |
Wild Wild West (1999, PG-13) |
|
| 61 |
Enemy of the State (1998, R) |
|
| 62 |
Independence Day (1996, PG-13) |





























































