My Favorite Movies
| fb100000282925260's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 3 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 4 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 5 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 6 |
A Big Hand for the Little Lady (1966, Unrated) |
|
| 7 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 8 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 9 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 10 |
Planet of the Apes (1968, PG) |
|
| 11 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 12 |
Grease (1978, PG) |
|
| 13 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 14 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 16 |
Wanted (2008, R) |
|
| 17 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 18 |
300 (2007, R) |
|
| 19 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007, R) |
|
| 20 |
Spider-Man (2002, PG-13) |




















