My Favorite Movies


  fb100000285167084's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz (1939,  G)
2
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
3
300 (2007,  R)
4
Braveheart (1995,  R)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Grease (1978,  PG)
9
Pulp Fiction (1994,  R)
10
Pretty Woman (1990,  R)
11
Sin City (2005,  R)
12
The Departed (2006,  R)
13
The Matrix (1999,  R)
14
Wedding Crashers (2005,  R)
15
Speed (1994,  R)
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
17
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
18
Baby Boy (2001,  R)
19
Rosemary's Baby (1968,  R)
20
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
21
There's Something About Mary (1998,  R)
22
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
23
About a Boy (2002,  PG-13)
24
Waiting (2005,  R)
25
What Women Want (2001,  PG-13)
26
Little Women (2008,  Unrated)
27
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
28
Tropic Thunder (2008,  R)
29
Shallow Hal (2001,  PG-13)
30
Jarhead (2005,  R)
31
Black Hawk Down (2001,  R)
32
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
33
Honey (2003,  PG-13)
34
Romeo Must Die (2000,  R)
35
The Adventures of Pinocchio (1984,  Unrated)
36
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
37
The Village (2004,  PG-13)
38
The Secret Garden (1993,  G)
39
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
40
Matilda (1996,  PG)
41
Madeline (1998,  PG)
42
Kidulthood (2006,  R)
43
The Girl Next Door (2007,  R)
44
My Little Pony: The Movie (1986,  G)
45
Click (2006,  PG-13)
46
50 First Dates (2004,  PG-13)
47
Date Movie (2006,  PG-13)
48
The Wedding Date (2005,  PG-13)
49
The Goonies (1985,  PG)
50
The BFG (The Big Friendly Giant) (1989,  G)
51
Hitch (2005,  PG-13)
52
Titanic (1997,  PG-13)
53
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
54
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
55
X2 (2003,  PG-13)
56
27 Dresses (2008,  PG-13)
57
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
58
James and the Giant Peach (1996,  PG)
59
28 Days Later (2003,  R)
60
Phone Booth (2003,  R)
61
Face/Off (1997,  R)
62
House of Wax (2005,  R)
63
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
64
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
65
Rugrats in Paris - The Movie (2000,  G)
66
Paris, Texas (1984,  R)
67
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
68
Little Manhattan (2005,  PG)
69
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
70
Antz (1998,  PG)
71
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
72
The Cell (2000,  R)
73
Blow (2001,  R)
74
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
75
Hocus Pocus (1993,  PG)
76
Beaches (1988,  PG-13)
77
The First Wives Club (1996,  PG)
78
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
79
Pay It Forward (2000,  PG-13)
80
Goodbye Charlie Bright (2001,  Unrated)
81
Gone With the Wind (1939,  G)
82
Clueless (1995,  PG-13)
83
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
84
Troy (2004,  R)
85
Seven (Se7en) (1995,  R)
86
Snatch (2001,  R)
87
Too Young to Die (1990,  R)
88
Along Came a Spider (2001,  R)
89
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
90
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
91
Dreamcatcher (2003,  R)
92
Kiss The Girls (1997,  R)
93
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
94
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
95
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
96
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
97
Peter Pan (1999,  Unrated)
98
Hook (1991,  PG)
99
Disney's Aladdin (1992,  G)
100
Disney's A Christmas Carol (2009,  PG)
101
Alice in Wonderland (1951,  G)
102
Shrooms (2008,  Unrated)
103
Silent Hill (2006,  R)
104
Adulthood (2008,  Unrated)
105
Love & Sex (2000,  R)
106
Spider-Man (2002,  PG-13)
107
The Witches of Eastwick (1987,  R)
108
The Witches (1990,  PG)
109
Little Witches (1996,  R)
110
Bewitched (2005,  PG-13)
111
The Others (2001,  PG-13)
112
Practical Magic (1998,  PG-13)
113
The Hours (2002,  PG-13)
114
Hulk (2003,  PG-13)
115
Wilderness (2006,  R)
116
Obsessed (2009,  PG-13)
117
Shrek 2 (2004,  PG)
118
American Pie (1999,  R)
119
Juno (2007,  PG-13)
120
Legally Blonde (2001,  PG-13)
121
Liar Liar (1997,  PG-13)
122
The Break-Up (2006,  PG-13)
123
Along Came Polly (2004,  PG-13)
124
Norbit (2007,  PG-13)
125
Hostel (2006,  R)
126
Vanilla Sky (2001,  R)
127
Closer (2004,  R)
128
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
129
A Perfect Murder (1998,  R)
130
Sliding Doors (1998,  R)
131
Emma (1996,  PG)
132
Great Expectations (1998,  R)
133
American Beauty (1999,  R)
134
The Usual Suspects (1995,  R)
135
The Life of David Gale (2003,  R)
136
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
137
One Hour Photo (2002,  R)
138
Toys (1992,  PG-13)
139
Popeye (1980,  PG)
140
Derailed (2005,  R)
141
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
142
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
143
Toy Story (1995,  G)
144
Saving Private Ryan (1998,  R)
145
Cast Away (2000,  PG-13)
146
The Terminal (2004,  PG-13)
147
Apollo 13 (1995,  PG)
148
Splash (1984,  PG)
149
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
150
Hideous Kinky (1998,  R)
151
Kinky Boots (2006,  PG-13)
152
The Truman Show (1998,  PG)
153
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
154
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
155
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
156
Needful Things (1993,  R)
157
Signs (2002,  PG-13)
158
Conspiracy Theory (1997,  R)
159
Walk the Line (2005,  PG-13)
160
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
161
Little Nicky (2000,  PG-13)
162
Cruel Intentions (1999,  R)
163
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
164
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
165
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979,  Unrated)
166
Mermaids (1990,  PG-13)
167
Mask (1985,  PG-13)
168
Moonstruck (1987,  PG)
169
The Silence of the Lambs (1991,  R)
170
Panic Room (2002,  R)
171
Inside Man (2006,  R)
172
Flightplan (2005,  PG-13)
173
Taxi Driver (1976,  R)
174
The Accused (1988,  R)
175
Bugsy Malone (1976,  G)
176
Twister (1996,  PG-13)
177
Flashbacks of a Fool (2008,  R)
178
The Queen (2006,  PG-13)
179
Supergirl (1984,  PG)
180
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
181
Roxanne (1987,  PG)
182
The Little Rascals (1994,  PG)
183
Ed Wood (1994,  R)
184
Labyrinth (1986,  PG)
185
Into the Blue (2005,  PG-13)
186
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
187
Scream (1996,  R)
188
The Borrowers (1998,  PG)
189
The Wind in the Willows (Mr. Toad's Wild Ride) (1997,  PG)
190
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
191
Purple Rain (1984,  R)
192
White Chicks (2004,  PG-13)
193
Beauty and the Beast (1991,  G)
194
Shrek (2001,  PG)
195
The Parent Trap (1998,  PG)
196
Just My Luck (2006,  PG-13)
197
I Know Who Killed Me (2007,  R)
198
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
199
The Mask (1994,  PG-13)
200
In Her Shoes (2005,  PG-13)
201
Being John Malkovich (1999,  R)
202
Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party (,  Unrated)
203
Shrek Forever After (Shrek 4) (2010,  Unrated)
204
The Haunted Mansion (2003,  PG)
205
Shrek the Halls (2007,  G)
206
Home Alone (1990,  PG)
207
GoodFellas (1990,  R)
208
My Cousin Vinny (1992,  R)
209
Casino Royale (2006,  PG-13)
210
Casino (1995,  R)
211
The Island (1980,  R)
212
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
213
Lord of the Flies (1990,  R)
214
The Land Before Time (1988,  G)
215
Mr. Woodcock (2007,  PG-13)
216
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
217
Friday (1995,  R)
218
The Island (2005,  PG-13)
219
Freaky Friday (2003,  PG)
220
Mean Girls (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments