My Favorite Movies


  fb100000318757059's Rating My Rating
1
Kidô keisatsu patorebâ: The Movie (Patlabor: The Movie) (Patlabor 1) (1989,  Unrated)
2
Patlabor 2 (1993,  Unrated)
3
Patlabor WXIII - The Movie (2003,  R)
4
Akira (1988,  R)
5
Lost In Translation (2003,  R)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
15
Futurama: Bender's Big Score (2007,  PG)
16
Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008,  Unrated)
17
Futurama: Bender's Game (2008,  Unrated)
18
Futurama: Into the Wild Green Yonder (2009,  Unrated)
19
Grease (1978,  PG)
20
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
21
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
22
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
23
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
24
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
25
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
26
Star Trek Generations (1994,  PG)
27
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
28
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
29
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
30
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
31
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
32
The Fifth Element (1997,  PG-13)
33
The Golden Compass (2007,  PG-13)
34
Serenity (2005,  PG-13)
35
TRON (1982,  PG)
36
WarGames (War Games) (1983,  PG)
37
Silent Running (1971,  G)
38
Total Recall (1990,  R)
39
The Running Man (1987,  R)
40
Logan's Run (1976,  PG)
41
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
42
The Dark Crystal (1982,  PG)
43
Watership Down (1978,  PG)
44
Clash of the Titans (1981,  PG)
45
Blade Runner (1982,  R)
46
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
47
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
49
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
50
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
51
Hellboy (2004,  PG-13)
52
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
53
The Warriors (1979,  R)
54
Shaft (1971,  R)
55
Shaft's Big Score! (1972,  R)
56
Shaft in Africa (1973,  R)
57
Shaft (2000,  R)
58
300 (2007,  R)
59
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
60
Raising Arizona (1987,  PG-13)
61
The Blues Brothers (1980,  R)
62
The Terminal (2004,  PG-13)
63
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
64
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
65
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
66
Motorama (1992,  R)
67
The Wiz (1978,  G)
68
A Midsummer Night's Dream (1935,  Unrated)
69
The Bear (1989,  PG)
70
MirrorMask (2005,  PG)
71
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
72
The Last Samurai (2003,  R)
73
Boyz n the Hood (1991,  R)
74
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
75
Rear Window (1954,  PG)
76
Bebe's Kids (1992,  PG-13)
77
Gandahar (Light Years) (1988,  PG)
78
The Secret of NIMH (1982,  G)
79
Kung Fu Panda (2008,  PG)
80
WALL-E (2008,  G)
81
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
82
Shrek (2001,  PG)
83
Shrek 2 (2004,  PG)
84
The Chipmunk Adventure (1987,  G)
85
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
86
Jetsons: The Movie (1990,  G)
87
The Jetsons Meet the Flintstones (1987,  Unrated)
88
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
89
Chôjikû yôsai Macross: Ai oboeteimasuka (Super Dimension Fortress Macross: Do You Remember Love?) (1984,  Unrated)
90
Macross II The Movie (1995,  PG)
91
The Little Mermaid (1989,  G)
92
The Lion King (1994,  G)
93
Disney's Aladdin (1992,  G)
94
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
95
Back to the Future (1985,  PG)
96
Back to the Future Part II (1989,  PG)
97
Back to the Future Part III (1990,  PG)
98
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
99
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
100
Gandhi (1982,  PG)
101
The NeverEnding Story (1984,  PG)
102
Yellow Submarine (1968,  G)
103
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
104
Escape from New York (1981,  R)
105
Ladder 49 (2004,  PG-13)
106
The Godfather (1972,  R)
107
The Godfather, Part II (1974,  R)
108
Crash (2004,  R)
109
The Evil Dead (1981,  NC-17)
110
Evil Dead 2 (1987,  R)
111
Army of Darkness (1993,  R)
112
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
113
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
114
Pulp Fiction (1994,  R)
115
Trainspotting (1996,  R)
116
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
117
Batman Begins (2005,  PG-13)
118
V for Vendetta (2006,  R)
119
Enemy Mine (1985,  PG-13)
120
Apocalypse Now (1979,  R)
121
Nightbreed (1990,  R)
122
Benji: The Hunted (1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments