Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb100000321216098's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
300 (2007,  R)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Forrest Gump (1994,  PG-13)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
10
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
11
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
Scary Movie (2000,  R)
14
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
15
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
16
Scary Movie 2 (2001,  R)
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
18
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
23
Robot Chicken: Star Wars (2007,  Unrated)
24
Robot Chicken: Star Wars Episode II (2008,  Unrated)
25
Underworld: Evolution (2006,  R)
26
Underworld (2003,  R)
27
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
28
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
29
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
30
Ginger Snaps (2001,  R)
31
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
32
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
33
Jackie Chan's First Strike (Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo) (1997,  PG-13)
34
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
35
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
36
Kung Fu Panda (2008,  PG)
37
Rush Hour (1998,  PG-13)
38
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
39
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
40
The Tuxedo (2002,  PG-13)
41
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
42
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
43
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
44
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
45
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
46
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
47
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
48
Police Story II (1988,  PG-13)
49
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
50
Project A (1983,  PG-13)
51
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
52
The Fearless Hyena 2 (1983,  PG)
53
Young Master (1980,  PG-13)
54
The Protector (1985,  R)
55
Twin Dragons (1999,  PG-13)
56
Ji ji (Miracles - Mr. Canton and Lady Rose)(Black Dragon) (1989,  PG-13)
57
The Fearless Hyena (1979,  Unrated)
58
The Invincible Fighter (1996,  Unrated)
59
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
60
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
61
Snake in the Eagle's Shadow (Se ying diu sau) (2007,  PG)
62
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
63
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) (1995,  R)
64
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
65
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
66
Hero (2004,  PG-13)
67
Romeo Must Die (2000,  R)
68
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
69
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
70
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
71
The One (2001,  PG-13)
72
Kiss of the Dragon (2001,  R)
73
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
74
Once Upon a Time in China (1991,  R)
75
Black Mask (1998,  R)
76
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) (1994,  R)
77
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) (1995,  R)
78
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
79
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
80
The Mask (1994,  PG-13)
81
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
82
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
83
Liar Liar (1997,  PG-13)
84
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
85
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
86
Batman Forever (1995,  PG-13)
87
Me, Myself & Irene (2000,  R)
88
The Cable Guy (1996,  PG-13)
89
Once Bitten (1985,  PG-13)
90
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
91
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
92
Seven (Se7en) (1995,  R)
93
Interview with the Vampire (1994,  R)
94
Inglourious Basterds (2009,  R)
95
Toy Story (1995,  G)
96
Toy Story 2 (1999,  G)
97
Saving Private Ryan (1998,  R)
98
Cast Away (2000,  PG-13)
99
The Green Mile (1999,  R)
100
Apollo 13 (1995,  PG)
101
Big (1988,  PG)
102
Philadelphia (1993,  PG-13)
103
Bachelor Party (1984,  R)
104
Pitch Black (2000,  R)
105
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
106
Mulan (1998,  G)
107
Beverly Hills Cop (1984,  R)
108
Coming to America (1988,  R)
109
Life (1999,  R)
110
48 HRS (1982,  R)
111
Harlem Nights (1989,  R)
112
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
113
Su excelencia (1966,  Unrated)
114
El Profe (The Professor) (1971,  Unrated)
115
Barrendero, El (1982,  PG)
116
Patrullero 777, El (1978,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments