My Favorite Movies


  fb100000332251678's Rating My Rating
1
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) (1946,  PG)
2
O Lucky Man! (1973,  R)
3
The Life and Death of Colonel Blimp (1943,  Unrated)
4
This Sporting Life (1963,  Unrated)
5
Peeping Tom (1960,  Unrated)
6
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
7
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
8
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
9
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
10
I Vitelloni (1953,  Unrated)
11
Im Lauf der Zeit (Kings of the Road) (1975,  Unrated)
12
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
13
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
14
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
15
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) (1939,  Unrated)
16
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) (1945,  Unrated)
17
Popiól i diament (Ashes and Diamonds) (1958,  Unrated)
18
Danton (1983,  PG)
19
Ballad of a Soldier (1959,  Unrated)
20
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
21
Bande ŕ part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
22
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
23
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
24
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
25
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) (1958,  Unrated)
26
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
27
Stalker (1979,  Unrated)
28
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
29
Breaking the Waves (1996,  R)
30
Double Indemnity (1944,  Unrated)
31
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
32
Out of the Past (1947,  Unrated)
33
This Gun for Hire (1942,  Unrated)
34
The Killing (1956,  Unrated)
35
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
36
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
37
El Topo (1970,  Unrated)
38
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
39
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
40
Django (1966,  Unrated)
41
Il Prezzo del potere (Texas) (The Price of Power) (1969,  Unrated)
42
Faccia a faccia (Face to Face) (1967,  Unrated)
43
Forty Guns (1957,  Unrated)
44
The Naked Spur (1953,  PG)
45
Comanche Station (1960,  Unrated)
46
A Great Day in Harlem (1995,  Unrated)
47
Charles Mingus: Triumph of the Underdog (1997,  Unrated)
48
Let's Get Lost (1989,  Unrated)
49
Thelonious Monk: Straight, No Chaser (Straight, No Chaser ) (1988,  PG-13)
50
End of the Century - The Story of the Ramones (2004,  Unrated)
51
The Filth and the Fury (2000,  R)
52
The Loneliness of the Long Distance Runner (1962,  Unrated)
53
Saturday Night And Sunday Morning (1961,  Unrated)
54
Look Back in Anger (1958,  Unrated)
55
Richard III (1956,  Unrated)
56
Hamlet (1948,  Unrated)
57
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France (1946,  Unrated)
58
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) (1952,  Unrated)
59
Macbeth (1948,  Unrated)
60
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
61
La Rčgle du Jeu (The Rules of the Game) (1950,  Unrated)
62
Jules and Jim (1962,  Unrated)
63
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments