My Favorite Movies


  fb100000354690320's Rating My Rating
1
The Fountain (2006,  PG-13)
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
3
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
4
Detroit Rock City (1999,  R)
5
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
6
The Cake Eaters (2007,  R)
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
10
Amar te duele (2002,  R)
11
Selena (1997,  PG)
12
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
13
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
14
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
16
Sex and the City (2008,  R)
17
Sex and the City 2 (2010,  PG)
18
Cleopatra (1999,  Unrated)
19
Deep Blue Sea (1999,  R)
20
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
24
The Librarian: Quest for the Spear (2004,  Unrated)
25
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (2006,  Unrated)
26
The Librarian: The Curse of the Judas Chalice (2008,  Unrated)
27
Apasionados (Passionate People) (2002,  Unrated)
28
The Mask (1994,  PG-13)
29
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
30
The Legend of Zorro (2005,  PG)
31
The Parent Trap (1998,  PG)
32
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
33
The Cell (2000,  R)
34
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
35
Kavkazskaya plennitsa, ili Novye priklyucheniya Shurika (Kidnapping Caucassian Style) (1966,  Unrated)
36
Solo Mia (2001,  Unrated)
37
Neveroyatnye priklyucheniya italyantsev v Rossii (Unbelievable Adventures of Italians in Russia) (1974,  Unrated)
38
Alter Ego (2007,  Unrated)
39
Ahava Columbianit (Columbian Love) (2004,  Unrated)
40
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
41
The Mummy (1999,  PG-13)
42
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
43
The 'Burbs (1989,  PG)
44
The Lion King (1994,  G)
45
Hoodwinked (2005,  PG)
46
Troy (2004,  R)
47
Attila (2001,  Unrated)
48
Eurotrip (2003,  R)
49
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
50
The Duchess (2008,  PG-13)
51
Notting Hill (1999,  PG-13)
52
Twilight (2008,  PG-13)
53
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
54
How to Deal (2003,  PG-13)
55
Home Alone (1990,  PG)
56
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
57
Richie Rich (1994,  PG)
58
Solo Dios Sabe (Only God Knows) (2005,  Unrated)
59
Speak (2004,  Unrated)
60
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
61
Shrek (2001,  PG)
62
Shrek 2 (2004,  PG)
63
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
64
Armageddon (1998,  PG-13)
65
Love Actually (2003,  R)
66
Pretty Woman (1990,  R)
67
Stepmom (1998,  PG-13)
68
National Treasure (2004,  PG)
69
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
70
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
71
Angels & Demons (2009,  PG-13)
72
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
73
Gremlins (1984,  PG)
74
The Even Stevens Movie (2003,  G)
75
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
76
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
77
Independence Day (1996,  PG-13)
78
Saved! (2004,  PG-13)
79
Sunshine Cleaning (2009,  R)
80
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
81
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
82
Schindler's List (1993,  R)
83
The Pianist (2002,  R)
84
The Constant Gardener (2005,  R)
85
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
86
Jurassic Park (1993,  PG-13)
87
Ladron Que Roba A Ladron (2007,  PG-13)
88
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) (2003,  R)
89
The Time Machine (2002,  PG-13)
90
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
91
Quo Vadis (2001,  Unrated)
92
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
93
Piccolo grande amore (Pretty Princess) (1993,  Unrated)
94
Feast of Love (2007,  R)
95
The Beautician and the Beast (1997,  PG)
96
Voyage of the Unicorn (2001,  Unrated)
97
The Bodyguard (1992,  R)
98
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
99
House on Haunted Hill (1999,  R)
100
Four Rooms (1996,  R)
101
The Addams Family (1991,  PG-13)
102
Addams Family Values (1993,  PG-13)
103
Elizabeth (1998,  R)
104
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) (2007,  Unrated)
105
Fools Rush In (1997,  PG-13)
106
What Women Want (2001,  PG-13)
107
Heartbreakers (2001,  PG-13)
108
The Princess Diaries (2001,  G)
109
The Full Monty (1997,  R)
110
Hocus Pocus (1993,  PG)
111
Joe's Apartment (1996,  PG-13)
112
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments