My Favorite Movies
| fb100000381499806's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dr. Giggles (1992, R) |
|
| 2 |
Popcorn (1989, R) |
|
| 3 |
Clue (1985, PG) |
|
| 4 |
Lighthouse (Dead of Night) (2000, R)
This is one of the best slasher movies I have ever seen. I love Simon Hunter's direction and style. To me, it is very creepy (check out the tension in the scene in the restroom), the killer gives me chills, and the characters are fleshed out very well. The chaos that ensues in the climax, where the lighthouse itself is reduced to shambles, drops my jaw every time. |
|
| 5 |
The Other Side (2007, Unrated) |
|
| 6 |
The House on Sorority Row (1983, R) |
|
| 7 |
Warlock III: The End of Innocence (1999, R) |
|
| 8 |
Curse II: The Bite (1988, R) |
|
| 9 |
Crimewave (1986, Unrated) |
|
| 10 |
Moontrap (1989, R) |
|
| 11 |
Bubba Ho-Tep (2003, R) |
|
| 12 |
Only You (1994, PG) |
|
| 13 |
The Defender (2004, R) |
|
| 14 |
Phase IV (2003, R) |
|
| 15 |
Tourist Trap (1979, R) |
|
| 16 |
Alone in the Dark (1982, R) |
|
| 17 |
The Phantom of the Opera (1989, R) |
|
| 18 |
family tree (2000, G) |
|
| 19 |
Picture Perfect (1995, Unrated) |
|
| 20 |
Cyberjack (Virtual Assassin) (1995, R) |
|
| 21 |
I Come in Peace (Dark Angel) (1990, R) |
|
| 22 |
Open Fire (1995, Unrated) |
|
| 23 |
Death Wish V: The Face of Death (1993, R) |
|
| 24 |
Last Night (1998, R) |
|
| 25 |
Dance of the Dead (2008, R) |
|
| 26 |
Freddy vs. Jason (2003, R) |
|
| 27 |
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993, R) |
|
| 28 |
Ed and His Dead Mother (1997, PG-13) |
|
| 29 |
Shock Treatment (1981, PG) |
|
| 30 |
Terror Train (1980, R) |
|
| 31 |
Off Beat (1986, PG) |
|
| 32 |
The Dark (1994, R) |
|
| 33 |
Black Magic (1992, PG-13) |
|
| 34 |
Future Shock (1993, PG-13) |
|
| 35 |
Hardware (1990, R) |
|
| 36 |
Asylum (1997, R) |
|
| 37 |
Children of the Corn 5 - Fields of Terror (1998, R) |
|
| 38 |
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001, R) |































