My Favorite Movies


  fb100000392282996's Rating My Rating
1
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
2
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
3
Katok i Skripka (The Steamroller and the Violin)(The Skating Rink and the Violin) (1962,  Unrated)
4
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
5
Stalker (1979,  Unrated)
6
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
7
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
8
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
9
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
10
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
11
Zabriskie Point (1970,  R)
12
La Notte (1961,  Unrated)
13
Moon (2009,  R)
14
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
15
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
16
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
17
L'Amour à vingt ans (Love at Twenty) (1962,  Unrated)
18
Star Trek (2009,  PG-13)
19
Have Dreams, Will Travel (2007,  Unrated)
20
Lezione 21 (Lecture 21) (Lesson 21) (2008,  G)
21
Dolls (2002,  Unrated)
22
Hwal (The Bow) (2007,  Unrated)
23
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
24
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
25
Samaria (Samaritan Girl) (2004,  R)
26
Shi gan (Time) (2007,  Unrated)
27
Bi-mong (2008,  Unrated)
28
5x2 (5 x 2: Five Times Two) (2004,  R)
29
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
30
The Seventh Continent (Der Siebente Kontinent) (1989,  NC-17)
31
Benny's Video (1992,  Unrated)
32
Funny Games (2008,  R)
33
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
34
Cache (Hidden) (2005,  R)
35
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) (1970,  PG)
36
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) (1990,  Unrated)
37
Ten Minutes Older: The Trumpet (2002,  Unrated)
38
Ten Minutes Older: The Cello (2002,  Unrated)
39
Chacun son cinéma (To Each His Cinema) (2007,  Unrated)
40
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) (1960,  Unrated)
41
Paris Je T'aime (2007,  R)
42
No Country for Old Men (2007,  R)
43
Burn After Reading (2008,  R)
44
Foxfire (1996,  R)
45
Gia (1997,  R)
46
Girl, Interrupted (1999,  R)
47
Changeling (2008,  R)
48
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
49
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007,  Unrated)
50
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
51
La Ardilla roja (The Red Squirrel) (1993,  Unrated)
52
Buffalo 66 (1998,  R)
53
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
54
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
55
Antichrist (2009,  Unrated)
56
Autumn in New York (2000,  PG-13)
57
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
58
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
59
A Scanner Darkly (2006,  R)
60
Point Break (1991,  R)
61
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
62
The Basketball Diaries (1995,  R)
63
This Boy's Life (1993,  R)
64
The Beach (2000,  R)
65
Revolutionary Road (2008,  R)
66
The Reader (2008,  R)
67
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
68
Dead Man (1995,  R)
69
Ed Wood (1994,  R)
70
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
71
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
72
Pride and Prejudice (2005,  PG)
73
Atonement (2007,  R)
74
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
75
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
76
Schindler's List (1993,  R)
77
Slumdog Millionaire (2008,  R)
78
28 Days Later (2003,  R)
79
Trainspotting (1996,  R)
80
Babel (2006,  R)
81
Amores Perros (2001,  R)
82
21 Grams (2003,  R)
83
Memento (2000,  R)
84
Mammoth (Mammut) (2009,  R)
85
Powder Blue (2008,  R)
86
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
87
Volver (2006,  R)
88
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
89
The Last Emperor (1987,  PG-13)
90
Little Buddha (1994,  PG)
91
The Elephant Man (1980,  PG)
92
Mulholland Drive (2001,  R)
93
Elephant (2003,  R)
94
Paranoid Park (2007,  R)
95
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
96
Tideland (2006,  R)
97
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
98
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
99
Achilles to kame (Achilles and the Tortoise) (2008,  Unrated)
100
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
101
A Clockwork Orange (1971,  R)
102
Dreams (1990,  Unrated)
103
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
104
Eraserhead (1977,  Unrated)
105
Lost Highway (1997,  R)
106
The Straight Story (1999,  G)
107
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
108
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
109
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
110
Tierra (Earth) (1996,  Unrated)
111
Cows (Vacas) (1992,  Unrated)
112
Sitcom (1999,  Unrated)
113
Ricky (2009,  PG)
114
Birdy (1984,  R)
115
Les Mistons (1958,  Unrated)
116
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
117
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
118
Tetsuo II: Body Hammer (1997,  R)
119
Vital (2005,  R)
120
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
121
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
122
Romance Sentimentale (Sentimental Romance) (1930,  Unrated)
123
Malena (2000,  R)
124
Gummo (1997,  R)
125
Last Life in the Universe (2004,  R)
126
Léon (The Professional) (1994,  R)
127
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
128
Tôkyô Sonata (Tokyo Sonata) (2009,  PG-13)
129
Hachiko: A Dog's Story (Hachiko: A Dog's Tale) (2009,  G)
130
Inglourious Basterds (2009,  R)
131
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
132
Das weiße Band (The White Ribbon) (2009,  R)
133
Destiny of a Man (1961,  Unrated)
134
Belyy Bim - Chyornoe Ukho (White Bim Black Ear) (1977,  Unrated)
135
Äideistä parhain (Den Bästa av mödrar) (Mother of Mine) (2005,  Unrated)
136
Pay It Forward (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments