My Favorite Movies


  fb1004493533's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
2
Reservoir Dogs (1992,  R)
3
Blazing Saddles (1974,  R)
4
Halloween (1978,  R)
5
Memento (2000,  R)
6
Bug (2006,  R)
7
The Departed (2006,  R)
8
Suspiria (1977,  R)
9
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
10
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
11
The Exorcist (1973,  R)
12
Man on Fire (2004,  R)
13
Sleuth (2007,  R)
14
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
15
GoodFellas (1990,  R)
16
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
17
Taxi Driver (1976,  R)
18
Psycho (1960,  R)
19
Dawn of the Dead (1979,  R)
20
The Evil Dead (1981,  NC-17)
21
Raging Bull (1980,  R)
22
Re-Animator (1985,  R)
23
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
24
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
25
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
26
Rocky (1976,  PG)
27
Mulholland Drive (2001,  R)
28
The Jerk (1979,  R)
29
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
30
Oleanna (1994,  Unrated)
31
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
32
Stay (2005,  R)
33
Evil Dead 2 (1987,  R)
34
Young Frankenstein (1974,  PG)
35
The Return of the Living Dead (1985,  R)
36
The Machinist (2004,  R)
37
Lost Highway (1997,  R)
38
Day of the Dead (1985,  Unrated)
39
Pumpkinhead (1988,  R)
40
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
41
Clerks (1994,  R)
42
The Man with Two Brains (1983,  R)
43
Legend (1985,  PG)
44
Pulp Fiction (1994,  R)
45
American Buffalo (1996,  R)
46
Mean Streets (1973,  R)
47
Police Academy (1984,  R)
48
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
49
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
50
Casino (1995,  R)
51
This Boy's Life (1993,  R)
52
The Jacket (2005,  R)
53
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) (1996,  Unrated)
54
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
55
The Hills Have Eyes (2006,  R)
56
Feast (2005,  R)
57
This Is Spinal Tap (1984,  R)
58
Super Troopers (2001,  R)
59
Snow Angels (2007,  R)
60
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
61
Slither (2006,  R)
62
Inferno (1980,  R)
63
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
64
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
65
Land of the Dead (2005,  R)
66
History of the World -- Part I (1981,  R)
67
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
68
Friday the 13th (1980,  R)
69
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
70
Inland Empire (2006,  R)
71
The Elephant Man (1980,  PG)
72
The Breakfast Club (1985,  R)
73
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
74
Black Sheep (2006,  Unrated)
75
Tommy Boy (1995,  PG-13)
76
Me, Myself & Irene (2000,  R)
77
Beerfest (2006,  R)
78
Alien (1979,  R)
79
The Shining (1980,  R)
80
Carrie (1976,  R)
81
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
82
Jaws 2 (1978,  PG)
83
Rocky II (1979,  PG)
84
Tideland (2006,  R)
85
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
86
Once In The Life (2001,  R)
87
Requiem for a Dream (2000,  R)
88
Blue Velvet (1986,  R)
89
American Movie (1999,  R)
90
Donnie Darko (2001,  R)
91
Bully (2001,  R)
92
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
93
Jacob's Ladder (1990,  R)
94
Revenge of the Nerds (1984,  R)
95
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
96
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
97
The Producers (1968,  PG)
98
Tenebre, (Unsane) (1982,  R)
99
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
100
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) (2007,  Unrated)
101
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
102
The Devil's Rejects (2005,  R)
103
Hot Fuzz (2007,  R)
104
Shaun of the Dead (2004,  R)
105
Dawn of the Dead (2004,  R)
106
Open Water (2004,  R)
107
Saw (2004,  R)
108
Real Men (1987,  PG-13)
109
Odd Jobs (Summer Jobs) (1986,  PG-13)
110
Saw III (2006,  R)
111
Aliens (1986,  R)
112
Lost In Translation (2003,  R)
113
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
114
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
115
House of 1000 Corpses (2003,  R)
116
Halloween II (1981,  R)
117
Old School (2003,  R)
118
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
119
Knocked Up (2007,  R)
120
Halloween (2007,  R)
121
Wrong Turn (2003,  R)
122
Edmond (2005,  R)
123
Cloverfield (2008,  PG-13)
124
Final (2001,  R)
125
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
126
Otis (2008,  Unrated)
127
Wolf Creek (2005,  R)
128
Quarantine (2008,  R)
129
The Omen (1976,  R)
130
Up in Smoke (1978,  R)
131
Cheech & Chong's Next Movie (1980,  R)
132
The Omen (2006,  R)
133
An American Werewolf in London (1981,  R)
134
The Howling (1981,  R)
135
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
136
He Was A Quiet Man (2007,  Unrated)
137
In Bruges (2008,  R)
138
Bad Santa (2003,  R)
139
The Wicker Man (1973,  R)
140
The Thing (1982,  R)
141
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) (1981,  Unrated)
142
Fletch (1985,  PG)
143
Incident at Loch Ness (2004,  PG-13)
144
JFK (1991,  R)
145
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
146
The Silence of the Lambs (1991,  R)
147
Red Dragon (2002,  R)
148
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
149
A Fish Called Wanda (1988,  R)
150
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments