My Favorite Movies
| fb1005244325's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 2 |
Alien (1979, R) |
|
| 3 |
Aliens (1986, R) |
|
| 4 |
Alien 3 (1992, R) |
|
| 5 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 6 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 7 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 9 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 10 |
Betsy's Wedding (1990, R) |
|
| 11 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 12 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 13 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 14 |
Buffy the Vampire Slayer (1992, PG-13) |
|
| 15 |
Candyman (1992, R) |
|
| 16 |
Career Opportunities (1991, PG-13) |
|
| 17 |
Charlie Wilson's War (2007, R) |
|
| 18 |
Christine (1983, R) |
|
| 19 |
The Crow (1994, R) |
|
| 20 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 21 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 22 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 23 |
Escape from L.A. (1996, R) |
|
| 24 |
Escape from New York (1981, R) |
|
| 25 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 26 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 27 |
The Fog (1979, R) |
|
| 28 |
Four Rooms (1996, R) |
|
| 29 |
The Four Seasons (1981, PG) |
|
| 30 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 31 |
Lord of Illusions (1995, R) |
|
| 32 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 33 |
National Lampoon's Class Reunion (1982, R) |
|
| 34 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 35 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 36 |
Natural Born Killers (1994, NC-17) |
|
| 37 |
A New Life (1988, PG-13) |
|
| 38 |
Nightbreed (1990, R) |
|
| 39 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 40 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 41 |
Prince of Darkness (1987, R) |
|
| 42 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 43 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 44 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 45 |
She's Having a Baby (1988, PG-13) |
|
| 46 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 47 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 48 |
Sweet Liberty (1986, PG) |
|
| 49 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13) |
|
| 50 |
Starman (1984, PG-13) |
|
| 51 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 52 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 53 |
They Live (1988, R) |
|
| 54 |
The Thing (1982, R) |
|
| 55 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 56 |
True Lies (1994, R) |
|
| 57 |
True Romance (1993, R) |
|
| 58 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 59 |
Weird Science (1985, PG-13) |



























































