My Favorite Movies
| fb1006113897's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
LOL (2006, Unrated) |
|
| 2 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 3 |
Fashion (2008, Unrated) |
|
| 4 |
Salaam Namaste (2005, Unrated) |
|
| 5 |
Kuch Kuch Hota Hai (1998, Unrated) |
|
| 6 |
Lakshya (2004, Unrated) |
|
| 7 |
Om Shanti Om (2007, Unrated) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 10 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 11 |
Grease (1978, PG) |
|
| 12 |
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008, Unrated) |
|
| 13 |
Heaven on Earth (2008, Unrated) |
|
| 14 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 15 |
La Vie en Rose (La Mome) (2007, PG-13) |
|
| 16 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 17 |
LOC: Kargil (Line of Control: Kargil) (2003, Unrated) |
|
| 18 |
Antichrist (2009, Unrated) |
|
| 19 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 20 |
Volver (2006, R) |
|
| 21 |
Nine (2009, PG-13) |
|
| 22 |
Los Abrazos Rotos (Broken Embraces) (Broken Hugs) (2009, R) |
|
| 23 |
Fair Play (2006, Unrated) |
|
| 24 |
Jodhaa Akbar (2008, Unrated) |
|
| 25 |
Sarkar Raj (2008, Unrated) |
|
| 26 |
Bunty Aur Babli (2005, R) |
|
| 27 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006, Unrated) |
|
| 28 |
Devdas (2002, Unrated) |
|
| 29 |
Kuch Na Kaho (2003, G) |
|
| 30 |
Kandukondain Kandukondain (I Have Found It) (2000, Unrated) |
|
| 31 |
Bhopal (2010, Unrated) |
|
| 32 |
Inglourious Basterds (2009, R) |































