My Favorite Movies


  fb1008519276's Rating My Rating
1
Lost In Translation (2003,  R)
2
Match Point (2005,  R)
3
Almost Famous (2000,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
American Beauty (1999,  R)
6
American History X (1998,  R)
7
Babel (2006,  R)
8
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
9
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
10
Elizabethtown (2005,  PG-13)
11
Finding Neverland (2004,  PG)
12
Garden State (2004,  R)
13
Girl, Interrupted (1999,  R)
14
Little Miss Sunshine (2006,  R)
15
Memento (2000,  R)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
The Truman Show (1998,  PG)
18
Walk the Line (2005,  PG-13)
19
When Harry Met Sally (1989,  R)
20
Vertigo (1958,  PG)
21
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
22
Psycho (1960,  R)
23
Annie Hall (1977,  PG)
24
Mädchen in Uniform (Girls in Uniform) (Maidens in Uniform) (1931,  Unrated)
25
Rear Window (1954,  PG)
26
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
27
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
28
Mulholland Drive (2001,  R)
29
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
30
Sommer vorm Balkon (Summer in Berlin) (2007,  Unrated)
31
8 Women (8 Femmes) (2002,  R)
32
The Kite Runner (2008,  PG-13)
33
Dead Poets Society (1989,  PG)
34
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
35
Stadtgespräch (1995,  Unrated)
36
Bandits (1996,  Unrated)
37
Saint-Jacques... La Mecque (2005,  Unrated)
38
Die Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann (1975,  R)
39
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
40
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
41
Marnie (1964,  PG)
42
North by Northwest (1959,  Unrated)
43
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
44
Before Sunrise (1995,  R)
45
Im Juli. (In July) (2000,  Unrated)
46
Swimming Pool (2003,  R)
47
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
48
Volver (2006,  R)
49
Frida (2002,  R)
50
Good Bye, Lenin (2004,  R)
51
The Hours (2002,  PG-13)
52
Lost and Delirious (2001,  R)
53
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) (1961,  PG)
54
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
55
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
56
Prime (2005,  PG-13)
57
Italiensk for Begyndere (Italian for Beginners) (2001,  R)
58
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
59
There Will Be Blood (2007,  R)
60
I Confess (1952,  Unrated)
61
Jules and Jim (1962,  Unrated)
62
Philadelphia (1993,  PG-13)
63
The Hotel New Hampshire (1984,  R)
64
Death at a Funeral (2007,  R)
65
Unveiled (Fremde Haut) (2005,  Unrated)
66
23 (1998,  Unrated)
67
Buena Vista Social Club (1999,  G)
68
The Queen (2006,  PG-13)
69
Thelma & Louise (1991,  R)
70
Boys Don't Cry (Chlopaki nie placza) (2000,  Unrated)
71
Wer früher stirbt, ist länger tot (Grave Decisions) (2006,  Unrated)
72
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
73
Lola (2001,  Unrated)
74
Komm, süsser Tod (Come Sweet Death) (2000,  Unrated)
75
Rain Man (1988,  R)
76
Deutschland. Ein Sommermärchen (2006,  Unrated)
77
FC Venus (2005,  Unrated)
78
Kammerflimmern (Off Beat) (2005,  Unrated)
79
Keinohrhasen (Rabbit Without Ears) (2007,  Unrated)
80
No Regrets (Nichts Bereuen) (2001,  Unrated)
81
Das Weiße Rauschen (The White Sound) (2002,  Unrated)
82
Pappa ante Portas (1991,  Unrated)
83
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
84
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles) (2006,  Unrated)
85
Four Minutes (Vier Minuten) (2007,  Unrated)
86
Knockin' on Heaven's Door (2000,  R)
87
Rosenstrasse (2004,  PG-13)
88
Der Freie Wille (The Free Will) (2006,  Unrated)
89
Calendar Girls (2003,  PG-13)
90
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
91
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (1981,  R)
92
Pleasantville (1998,  PG-13)
93
Homo Faber (Voyager) (1991,  PG-13)
94
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
95
Hallam Foe (Mister Foe) (2007,  R)
96
Monster (2003,  R)
97
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
98
Persona (1966,  Unrated)
99
The Graduate (1967,  PG)
100
Che Guevara (2008,  R)
101
Sister Act (1992,  PG)
102
Silentium (2004,  Unrated)
103
Herr Lehmann (Berlin Blues) (2003,  Unrated)
104
Muxmäuschenstill (Quiet as a Mouse) (2004,  Unrated)
105
The Third Man (1949,  Unrated)
106
Max et les Ferrailleurs (Max and the Junkmen) (1971,  Unrated)
107
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
108
Strangers on a Train (1951,  PG)
109
JFK (1991,  R)
110
Just a Kiss (2002,  R)
111
Niagara (1953,  Unrated)
112
Notes on a Scandal (2006,  R)
113
The English Patient (1996,  R)
114
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
115
The Ninth Day (Der neunte Tag) (2005,  Unrated)
116
Benny & Joon (1993,  PG)
117
Brokeback Mountain (2005,  R)
118
Kids (1995,  NC-17)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments