My Favorite Movies


  fb1009417941's Rating My Rating
1
The Breakfast Club (1985,  R)
2
Superman (1978,  PG)
3
Superman II (1981,  PG)
4
Pollock (2000,  R)
5
Art School Confidential (2006,  R)
6
Cashback (2007,  R)
7
Lust for Life (1956,  Unrated)
8
Le Mystère Picasso (The Mystery of Picasso) (2000,  PG)
9
Surviving Picasso (1996,  R)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
13
Spider-Man (2002,  PG-13)
14
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
15
Dune (1984,  PG-13)
16
Pleasantville (1998,  PG-13)
17
The Matrix (1999,  R)
18
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
19
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
20
The Lost Boys (1987,  R)
21
Nightbreed (1990,  R)
22
Hellraiser (1987,  R)
23
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
24
A Christmas Story (1983,  PG)
25
Iron Man (2008,  PG-13)
26
Evil Dead 2 (1987,  R)
27
Cat People (1982,  R)
28
The Incredibles (2004,  PG)
29
Near Dark (1987,  R)
30
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
31
The Iron Giant (1999,  PG)
32
The Hobbit (1978,  Unrated)
33
The Howling (1981,  R)
34
Groundhog Day (1993,  PG)
35
Excalibur (1981,  R)
36
The NeverEnding Story (1984,  PG)
37
The Terminator (1984,  R)
38
Conan the Barbarian (1982,  R)
39
Conan the Destroyer (1984,  PG)
40
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
41
Watchmen (2009,  R)
42
Private Lessons (1981,  R)
43
Camille Claudel (1988,  R)
44
Daredevil (2003,  PG-13)
45
From Beyond (1986,  R)
46
Pumpkinhead (1988,  R)
47
Predator (1987,  R)
48
Predator 2 (1990,  R)
49
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
50
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
51
Doctor Strange (2007,  PG-13)
52
Jekyll (2007,  Unrated)
53
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
54
Clash of the Titans (1981,  PG)
55
Forrest Gump (1994,  PG-13)
56
Twilight (2008,  PG-13)
57
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
58
Dan in Real Life (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments