My Favorite Movies


  fb101043's Rating My Rating
1
The Prime of Miss Jean Brodie (1969,  PG)
Click to Rate
2
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
Click to Rate
3
F for Fake (1974,  Unrated)
Click to Rate
4
Two-Lane Blacktop (1999,  R)
Click to Rate
5
Miyamoto Musashi (Samurai 1: Musashi Miyamoto) (The Legend of Musashi) (Master Swordsman) (1954,  Unrated)
Click to Rate
6
Stranger Than Paradise (1984,  R)
Click to Rate
7
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
Click to Rate
8
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel) (1949,  Unrated)
Click to Rate
9
Miller's Crossing (1990,  R)
Click to Rate
10
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
Click to Rate
11
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
Click to Rate
12
How To Get Ahead in Advertising (1989,  R)
Click to Rate
13
The Last Emperor (1987,  PG-13)
Click to Rate
14
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
15
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
Click to Rate
16
Zodiac (2007,  R)
Click to Rate
17
M (1931,  Unrated)
Click to Rate
18
Shock Corridor (1963,  Unrated)
Click to Rate
19
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
20
Repo Man (1984,  R)
Click to Rate
21
Zombie Holocaust (1980,  R)
Click to Rate
22
Tokyo Story (1972,  Unrated)
Click to Rate
23
The Atomic Submarine (1959,  Unrated)
Click to Rate
24
Michael Clayton (2007,  R)
Click to Rate
25
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
Click to Rate
26
Samurai Rebellion (1967,  Unrated)
Click to Rate
27
Straw Dogs (1971,  R)
Click to Rate
28
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
29
Shinjû: Ten no amijima (Double Suicide) (1969,  Unrated)
Click to Rate
30
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
31
Jubilee (1977,  R)
Click to Rate
32
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
Click to Rate
33
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Click to Rate
34
The Tiger of Eschnapur (1959,  Unrated)
Click to Rate
35
Walkabout (1971,  R)
Click to Rate
36
Robinson Crusoe on Mars (1964,  Unrated)
Click to Rate
37
Shadows (1959,  PG)
Click to Rate
38
Sansho the Bailiff (1954,  Unrated)
Click to Rate
39
Ivan the Terrible - Pt. 2 (1959,  Unrated)
Click to Rate
40
Ivan the Terrible - Pt. 1 (1947,  Unrated)
Click to Rate
41
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
Click to Rate
42
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
43
Safe Men (1998,  R)
Safe Men 4.5 Stars
nearly perfect. a contemporary of and kind of a poor man's version of the big lebowski. that's actually high praise, not a backhanded compliment. it's a real shame how precipitously writer/director john hamburg has fallen off (meet the parents? along came polly? yikes).
Click to Rate
44
Cleo From 5 to 7 (1962,  Unrated)
Click to Rate
45
The Naked Prey (1966,  Unrated)
Click to Rate
46
Walker (1987,  R)
Click to Rate
47
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
Be Kind Rewind 3.5 Stars
after the unbearable awfulness of The Science of Sleep, i was pleasantly surprised by my ability to not only sit through this entire movie, but also actually enjoy it. surprise!
Click to Rate
48
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) (1938,  Unrated)
Le Quai des Brumes (Port of Shadows) 4.5 Stars
it was hard to psych myself up to watch a(nother) french movie from the 30s, but, as always seems to be the case: hey this is really good! alright.
Click to Rate
49
Galaxy Quest (1999,  PG)
Galaxy Quest 3.5 Stars
i watched this because sam rockwell is in it. i don't know what exactly tony shaloub is trying to do in this one, but whatever it is, i approve. i almost forgot tim allen was in this movie. almost.
Click to Rate
50
The Steel Helmet (1951,  Unrated)
The Steel Helmet 4.0 Stars
this is an interesting movie: with griffith park in los angeles standing in for the mountains of korea, this movie came out a mere 6 months after hostilities began on that peninsula. apparently sam fuller turned down a studio offer to make this movie with john wayne as the lead. i can't imagine it wouldn't have suffered if he'd taken the money and done it with the duke. an oddly ambiguous war movie for the time. interesting. i like it!
Click to Rate
51
Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) (1979,  PG)
Click to Rate
52
Jigoku (The Sinners of Hell) (1960,  Unrated)
Click to Rate
53
Fires of the Plain (Nobi) (1959,  Unrated)
Click to Rate
54
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
Click to Rate
55
Whity (1971,  Unrated)
Click to Rate
56
Les Misérables (1934,  Unrated)
Click to Rate
57
Logan's Run (1976,  PG)
Logan's Run 2.5 Stars
i was really hoping this would be better. oh well.