My Favorite Movies


  fb1013659442's Rating My Rating
1
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
2
Chisum (1970,  G)
3
Rio Grande (1950,  Unrated)
4
The Longest Day (1962,  G)
5
The Green Berets (1968,  G)
6
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
7
Big Jake (1971,  PG-13)
8
McLintock! (1963,  Unrated)
9
Rio Bravo (1998,  Unrated)
10
True Grit (1969,  G)
11
The Alamo (1960,  Unrated)
12
Stagecoach (1939,  Unrated)
13
The Comancheros (1961,  Unrated)
14
How the West Was Won (1962,  G)
15
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
16
El Dorado (1967,  Unrated)
17
Rooster Cogburn (1999,  PG)
18
Fort Apache (1948,  Unrated)
19
The Cowboys (1972,  PG)
20
Blood Alley (1955,  Unrated)
21
Red River (1948,  Unrated)
22
Donovan's Reef (1963,  Unrated)
23
North to Alaska (1960,  Unrated)
24
Hondo (1953,  Unrated)
25
The Big Trail (1930,  Unrated)
26
The Horse Soldiers (1959,  Unrated)
27
Hatari! (1962,  Unrated)
28
The War Wagon (1967,  Unrated)
29
The Wings of Eagles (1957,  Unrated)
30
McQ (1974,  PG)
31
Cahill - United States Marshal (1973,  PG)
32
Brannigan (1975,  PG)
33
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
34
The Undefeated (1969,  G)
35
The Sea Chase (1955,  Unrated)
36
The Great Escape (1963,  Unrated)
37
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
38
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
39
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
40
Our Man Flint (1966,  Unrated)
41
Major Dundee (1965,  PG-13)
42
In Like Flint (1967,  Unrated)
43
Bite the Bullet (1975,  PG)
44
Singin' in the Rain (1952,  G)
45
Hello, Dolly! (1969,  G)
46
Brigadoon (1954,  G)
47
Jack and the Beanstalk (1967,  Unrated)
48
The Three Musketeers (1948,  Unrated)
49
The Devil Makes Three (1952,  Unrated)
50
The Cross of Lorraine (1943,  Unrated)
51
Thunderbolt and Lightfoot (1974,  R)
52
The Sword of Lancelot (1963,  Unrated)
53
The Greatest Show on Earth (1952,  Unrated)
54
At Sword's Point (Sons of the Musketeers) (1952,  Unrated)
55
The Naked Prey (1966,  Unrated)
56
A Thousand and One Nights (1001 Nights) (1945,  PG)
57
Constantine and the Cross (1962,  Unrated)
58
The Walls of Jericho (1948,  Unrated)
59
Road to Morocco (1942,  Unrated)
60
Road to Bali (1953,  Unrated)
61
Road to Rio (1947,  Unrated)
62
Road to Utopia (1945,  Unrated)
63
Road to Zanzibar (1941,  Unrated)
64
Casanova's Big Night (1954,  Unrated)
65
Road to Singapore (1940,  Unrated)
66
The Road to Hong Kong (1962,  Unrated)
67
The Princess and the Pirate (1995,  Unrated)
68
The Iron Petticoat (1957,  Unrated)
69
The Great Lover (1949,  Unrated)
70
The Private Navy of Sgt. O'Farrell (1968,  G)
71
The Cat and the Canary (1939,  Unrated)
72
Caught In The Draft (1939,  Unrated)
73
Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments