My Favorite Movies
| fb1014747941's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 2 |
Snatch (2001, R) |
|
| 3 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 4 |
American History X (1998, R) |
|
| 5 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 6 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Gone in 60 Seconds (1974, PG) |
|
| 9 |
Car Wash (1976, PG) |
|
| 10 |
Formula 51 (The 51st State) (2002, R) |
|
| 11 |
Shaft (2000, R) |
|
| 12 |
Shaft (1971, R) |
|
| 13 |
Dobermann (1997, R) |
|
| 14 |
Heat (1995, R) |
|
| 15 |
Ronin (1998, R) |
|
| 16 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 17 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 18 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 19 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 20 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 21 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 22 |
The Enforcer (1976, R) |
|
| 23 |
Le Père Noël est une Ordure (1982, Unrated) |
|
| 24 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 25 |
54 (1998, R) |
|
| 26 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 27 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 28 |
Colors (1988, R) |
|
| 29 |
8 Mile (2002, R) |





























