My Favorite Movies
| fb1016643531's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 3 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 4 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 5 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 7 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 8 |
The Diary of Anne Frank (1959, Unrated) |
|
| 9 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 10 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 11 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 12 |
Lolita (1962, Unrated) |
|
| 13 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 14 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 15 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 16 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 17 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 18 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 19 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 20 |
The Last Castle (2001, R) |
|
| 21 |
A Bridge Too Far (1977, PG) |
|
| 22 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 23 |
Platoon (1986, R) |
|
| 24 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 25 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 27 |
Analyze That (2002, R) |
|
| 28 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 29 |
Gothika (2003, R) |
|
| 30 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 31 |
Behind Enemy Lines (1998, R) |
|
| 32 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 33 |
The Glass House (2001, PG-13) |
|
| 34 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 35 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 36 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 37 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 38 |
Ghost (1990, R) |
|
| 39 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 40 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 41 |
Autumn in New York (2000, PG-13) |
|
| 42 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 43 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 44 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 45 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 46 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 47 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 48 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 49 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 50 |
Amistad (1997, R) |
|
| 51 |
The Hunt for Red October (1990, PG) |
|
| 52 |
Forces of Nature (1999, PG-13) |
|
| 53 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
| 54 |
The Others (2001, PG-13) |
|
| 55 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 56 |
One Hour Photo (2002, R) |
|
| 57 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 58 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 59 |
Finding Forrester (2000, PG-13) |
|
| 60 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 61 |
Trapped in a Purple Haze (2000, Unrated) |
|
| 62 |
A Perfect Murder (1998, R) |
|
| 63 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 64 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 65 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 66 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 67 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 68 |
The Shipping News (2001, R) |
|
| 69 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 70 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 71 |
Mulan (1998, G) |
|
| 72 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 73 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 74 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 75 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 76 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 77 |
Psycho (1998, R) |
|
| 78 |
The Texas Chainsaw Massacre (2003, R) |
|
| 79 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 80 |
They (2002, R) |
|
| 81 |
Good Morning, Vietnam (1987, R) |
|
| 82 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 83 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 84 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 85 |
Jakob the Liar (1999, PG-13) |
|
| 86 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 87 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 88 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 89 |
The World Is Not Enough (1999, PG-13) |
|
| 90 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 91 |
Down to Earth (2001, PG-13) |
|
| 92 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 93 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 94 |
Life or Something Like It (2002, PG-13) |
|
| 95 |
Single White Female (1992, R) |
|
| 96 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 97 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 98 |
Sleepwalkers (1992, R) |
|
| 99 |
Prancer (1989, G) |
|
| 100 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 101 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 102 |
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008, PG) |
|
| 103 |
20,000 Leagues Under the Sea (1997, Unrated) |
|
| 104 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 105 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
| 106 |
Random Hearts (1999, R) |
|
| 107 |
Changing Lanes (2002, R) |
|
| 108 |
Annie (1982, G) |
|
| 109 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 110 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 111 |
Evita (1997, PG) |
|
| 112 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 113 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 114 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
| 115 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 116 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 117 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
| 118 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 119 |
Scarface (1983, R) |
|
| 120 |
88 Minutes (2008, R) |
|
| 121 |
Simone (S1m0ne) (2002, PG-13) |
|
| 122 |
The Recruit (2003, PG-13) |
|
| 123 |
Righteous Kill (2008, R) |
|
| 124 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 125 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 126 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 127 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 128 |
City of Angels (1998, PG-13) |





























































































































