Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb101800351's Rating My Rating
1
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
2
Super Troopers (2001,  R)
Super Troopers 4.5 Stars
Best cop parody ever!
Click to Rate
3
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 4.5 Stars
Great follow up to Shun of the Dead
Click to Rate
4
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
Awesome movie for a third in any series, and now a fourth comes into play
Click to Rate
5
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
The Best pirates yet and and kept your attention and on the edge of the seat until the end
Click to Rate
7
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
8
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
historicaly inaccurate but never the less a good gory action movie
Click to Rate
9
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
10
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
Black Sheep (1996,  PG-13)
Click to Rate
12
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
Click to Rate
13
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
Click to Rate
14
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
15
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
16
Stripes (1981,  R)
Click to Rate
17
Volunteers (1985,  R)
Click to Rate
18
The Great Escape (1963,  Unrated)
Click to Rate
19
Stalag 17 (1953,  Unrated)
Click to Rate
20
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
21
Zulu (1964,  Unrated)
Click to Rate
22
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
23
Cars (2006,  G)
Click to Rate
24
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
25
Old School (2003,  R)
Click to Rate
26
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
27
Waiting (2005,  R)
Click to Rate
28
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
29
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
31
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
32
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
33
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
34
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
35
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
36
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
39
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
40
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
42
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
43
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
44
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
45
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
47
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
48
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
49
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
50
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
51
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
52
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
53
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
54
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
55
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
56
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
57
Failure to Launch (2006,  PG-13)
Click to Rate
58
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
Click to Rate
59
Finding Nemo (2003,