My Favorite Movies


  fb1018593525's Rating My Rating
1
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) (2006,  Unrated)
2
Tokyo! (2008,  Unrated)
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
4
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
5
Survive Style 5+ (2004,  Unrated)
6
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
7
Kopps (2003,  PG-13)
8
I Heart Huckabees (2004,  R)
9
Kikujiro (2000,  PG-13)
10
Waterboys (2001,  Unrated)
11
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
12
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
13
Office Space (1999,  R)
14
High Fidelity (2000,  R)
15
Mallrats (1995,  R)
16
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
17
Kamikaze Girls (2004,  Unrated)
18
Suit Yourself or Shoot Yourself (,  Unrated)
19
Trainspotting (1996,  R)
20
Empire Records (1995,  PG-13)
21
Garden State (2004,  R)
22
La Petite Lili (2004,  R)
23
Death to Smoochy (2002,  R)
24
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
25
About a Boy (2002,  PG-13)
26
The Goonies (1985,  PG)
27
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
28
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
29
Labyrinth (1986,  PG)
30
Lost In Translation (2003,  R)
31
Being John Malkovich (1999,  R)
32
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
33
Nacho Libre (2006,  PG)
34
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
35
Thank You For Smoking (2006,  R)
36
The Hot Chick (2002,  PG-13)
37
The Little Mermaid (1989,  G)
38
The Shawshank Redemption (1994,  R)
39
The Sound of Music (1965,  G)
40
The Truman Show (1998,  PG)
41
Ran (1985,  R)
42
Sliding Doors (1998,  R)
43
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
44
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
45
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
46
Little Miss Sunshine (2006,  R)
47
Juno (2007,  PG-13)
48
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
49
My Dinner with Andre (1981,  Unrated)
50
Pleasantville (1998,  PG-13)
51
Millions (2005,  PG)
52
The Princess Bride (1987,  PG)
53
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
54
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
55
Tenten (Adrift in Tokyo) (2007,  Unrated)
56
Always san-chôme no yûhi (Always - Sunset on Third Street) (2005,  Unrated)
57
Donnie Darko (2001,  R)
58
Fight Club (1999,  R)
59
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
60
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
Dolls (2002,  Unrated)
63
Sense and Sensibility (1995,  PG)
64
Magnifico (2003,  Unrated)
65
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
66
Secretary (2002,  R)
67
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) (2004,  Unrated)
68
Before Sunset (2004,  R)
69
Before Sunrise (1995,  R)
70
Paris Je T'aime (2007,  R)
71
Hyakuman-en to nigamushi onna (One Million Yen and the Nigamushi Woman) (2008,  Unrated)
72
Shiki-Jitsu (2000,  Unrated)
73
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments